Марк Райден і його Чарівна Мавпочка


«Я хочу заздалегідь відмітити, насправді це не я малюю свої картини. Це все Чарівна Мавпочка. Вона приходить до мене в студію пізно вночі, коли всім опановує тиша. Незбагненні речі стаються тоді, коли більшість людей спить. Я допомагаю Чарівній Мавпочці, але майже все робить вона. Найбільша моя праця – допомогти їй з’явитися. Вона надзвичайно вибаглива. Права півкуля мозку дуже важлива; я повинен перемкнути свій розум з логічного мислення на креативне, вивільнити вільні відчуття. Якщо я починаю думати багато, то краще буде піти подрімати чи погратися з сином. Бо все повинно відбуватися невимушено, майже несвідомо. Коли ви повірите – все відбудеться. Ви відчуєте це. Це як магія. Мавпочка приходить, стукає у двері, ми дістаємо фарби й пензлі із шухляди, ми йдемо творити мистецтво».

— Марк Райден

Марк Райден – багатий та відомий американський художник. На його ім’я критики часто наліплюють яскравий ярлик «поп-сюрреалізму». Художника це дещо дратує, він заперечує приналежність своїх робіт до сюрреалізму: «…сюрреалізм походить з області підсвідомого. Там важливий фактор випадковості. Це відрізняє його від того, що роблю я. Образи і знаки, які використовую я також походять із підсвідомого, але вони ретельно відібрані, відфільтровані за їх релігійними, соціальними, історичними та іншими якостями. Вони насичені асоціаціями.»

Райдена надихають старі іграшки, дитячі книжки, ілюстрації в медичних енциклопедіях, старі фотографії різних диваків, музика Френка Сінатри і Клода Дебюссі, думки Юнга і Фройда, Нострадамус, Кен і Барбі. Райдену подобаються алхімічні ідеї фізичного і духовного, він захоплюється символами і образами цієї містичної науки. У нього є багато книжок з алхімії, буддизму та езотеричної літератури.

Із відомих художників на техніку виконання і візуальний ряд великий вплив мали Давід, Енгр, Жером і Бужеро. Марку Райдену подобається поєднувати прийоми різноманітних періодів і шкіл. Його надихає дуже багато: «Я люблю асиметричну, викривлену перспективу в поєднані з гіперреалізмом деталей, що властиво фламандським майстрам. Мені подобається стилізація фігур і композицій іконопису раннього християнства. Я люблю духовний живопис Тибету і релігійне мистецтво індуїзму. Мене надихає чистота техніки неокласицизму. Мене вражає перебільшена розкіш бароко. Я розумію концепцію сюрреалізму. Я люблю дослідження кольору і світла в роботах імпресіоністів. Я пробую і використовую елементи всього цього у своєму мистецтві.» Але, за переконаннями Марка, малюнки його маленьких дітей мають на нього найбільший вплив.
Марк Райден народився 20 січня 1963 року в Медфорді, штат Оригон, але зростав у Південній Каліфорнії, батьківщині Диснейленду. У сім’ї Райденів, окрім Марка було ще двоє старших братів і двоє сестер. Він був наймолодшою дитиною, і з дитинства його оточували музика, комікси, картини, фільми, що ними захоплювалися Маркові брати.
Спогади про дитинство в художника дуже туманні. У своїх картинах Марк Райден намагається повернутись до похмурих переживань того часу.

«Я захоплююсь речами, що викликають спогади дитинства. Тільки в дитинстві людина сучасності може вільно й по-справжньому уявляти. Діти можуть бачити світ, де кролики плачуть, а бджоли мають таємниці, де «неживі» предмети оживають…
Вірю в дію уяви, яка торжествує у моєму мистецтві. Я не ховаюсь від ностальгії та сентиментів. І пишаюся часом, проведеним над створенням красивих картин. Я хочу вдихнути у свої картини життя...
Я переконаний, якщо ви робите те, що любите, слідуючи своєму серцю, успіх завжди прийде. Якщо ви зачаровані собою, інші також будуть. »У школі автопортрети з трьома очима дивували вчителів і вони осуджували творчість маленького Марка Райдена. А тепер його картини бажають бачити у своїх приватних колекціях багато поп-зірок і голлівудських знаменитостей, таких як Стівен Кінг, Леонардо Ді Капріо, Кріс Картер, Бріджит Фонда та Денні Ельфман.

Якби не був художником, став би математиком. Але в 1987 році він став випускником Коледжу Мистецтва та Дизайну в Пасадені. Саме там у 1998 році відбулася перша персональна виставка його робіт. Сьогодні Марк Райден працює та мешкає в Каліфорнії. Свою студію розділяє з іншою знаменитістю - Меріон Пек. Райден розлучений, має двох дітей.Свою частку Марк Райден вніс і в розвиток музичного шоу-бізнесу. Із-під пензля сорокарічного художника, крім картин, виходили також обкладинки до альбомів гуртів Scarling, Red Hot Chili Peppers, Butthole Surfers, Jack Off Jill, Майкла Джексона, Рінго Стара та інших.

Публікації:
- Fushigi Circus (2006)
- Blood Show (2005)
- Wondertoonel Paintings (2004)
- Bunnies and Bees (2002)
- The Art of Mark Ryden: Anima Mundi (2001).

Персональні виставки:
- 2005 "Wondertoonel", Pasadena Museum of California Art, Pasadena, California
- 2004 "Wondertoonel", Frye Art Museum, Seattle, Washington
- 2003 "Blood" Earl McGrath Gallery, Los Angeles, California
- "Insalta Mista" Mondo Bizzarro Gallery, Bologna, Italy
- 2002 "Bunnies and Bees", Grand Central Art Center, Santa Ana, California
- 2001 "Bunnies and Bees", Earl McGrath Gallery, New York, New York
- "Amalgamation", Outre Gallery, Melbourne, Australia
- 1998 "The Meat Show", Mendenhall Gallery, Pasadena, California

Нехай Чарівна Мавпочка частіше приходить до вас!

підготував: Тарас Хімчак


27.11.2006
 


Коментарі: 0

РЕКЛАМА

Молодість 2013Відпочинок у Карпатах