Альфонс Марія Муха (Alfons Mucha)Альфонс Марія Муха
Альфонс Марія Муха
Альфонс Марія Муха
Альфонс Марія Муха
Альфонс Марія Муха
Альфонс Марія Муха
Альфонс Марія Муха
Альфонс Марія Муха
Альфонс Марія Муха
Альфонс Марія Муха
Альфонс Марія Муха
Альфонс Марія Муха
Альфонс Марія Муха
Альфонс Марія Муха
Альфонс Марія Муха

Альфонс Марія Муха / Alfons Mucha — чеський живописець, театральний художник, дизайнер та ілюстратор. Розробив принципи театрального дизайну.

Народився у місті Іванчіце, Південна Моравія (Чехія) 24 червня 1860 року. В 1879 вирушає працювати театральним художником до Відня. У 1885 році вступив до Академії мистецтв у Мюнхені одразу на третій курс і, після двох років навчання там, з 1887 року продовжує навчання вже у Парижі, в художньому училищі Жюльєна.

У Парижі, щоб заробити на життя, художник підробляє ілюстратором модних журналів та інших періодичних видань. Перший успіх до нього прийшов у 1894 році, коли Муха виконав літографію афіші Сари Бернар і Театру Ренесанс. Із ним був підписаний контракт на шість років. У цей ж період Муха оформляє спектаклі та працює над створенням костюмів. За його ескізами створювалися не тільки плаття, але й сценічні ювелірні прикраси. З цієї пори він увійшов у число провідних художників французької реклами; його композиції друкувалися в журналах або у вигляді плакатів - із незмінною фігурою або головою млосної пані, зануреної в орнаментально-строкатий світ розкоші.

У тому ж стилі Мухи створювалися і барвисті графічні серії (Пори року, 1896; Квіти , 1897; Місяці, 1899; Зірки , 1902; всі роботи - акварель, туш, перо), які до цих пір тиражуються у вигляді арт-постерів. Одна за одною проходили його виставки, з'являлися захоплені відгуки у пресі. Художник стає власником нової великої майстерні, він прийнятий у вищому світі – коротко кажучи, до нього приходить заслужена слава. Альфонс Муха створив стиль Art nouveau, який став втіленням його епохи, але одночасно він потрапив у порочне коло комерційних замовлень. Проте сьогодні саме ці твори, створені ним у "паризький період", вважаються найціннішим його внеском у скарбницю світового мистецтва.

Окрім графічних та живописних робіт, малюнків, скульптур і ювелірних виробів Альфонс Муха створює також архітектурні проекти. Одним з яких є проект дизайну та декоративних прикрас павільйону Боснії і Герцеговини на Всесвітній виставці в Парижі у 1900 році.

У 1906 році Альфонс Муха виїжджає до Америки, щоб заробити гроші, необхідні для здійснення мрії всього його творчого життя: створення картин на славу своєї Батьківщини і всього слов'янства. У цьому ж році він одружується на своїй учениці Марії Хитіловій, яку він пристрасно любив і яка була молодша за нього на 22 роки.

У 1910 році він повертається до Праги і всі свої сили зосереджує на "Слов'янській епопеї". Цей монументальний цикл, який він передав у дар чеському народу і місту Празі, однак не мав успіху у критики. Після проголошення у 1918 році Республіки, Альфонсу Мусі було доручено виготовлення перших чехословацьких поштових марок, грошових знаків і державного герба.

Альфонс Муха помер 14 липня 1939 року - рівно через 4 місяці після окупації Чехії і Моравії нацистськими військами і за 10 днів до свого сімдесяти дев'ятиріччя.
РЕКЛАМА

Молодість 2013Відпочинок у Карпатах