Обрі Вінсент Бердслі


Обрі Вінсент Бердслі
Обрі Вінсент Бердслі
Обрі Вінсент Бердслі
Обрі Вінсент Бердслі
Обрі Вінсент Бердслі

Обрі Вінсент Бердслі / Aubrey Vincent Beardsley (21 серпня 1872 — 16 березня 1898) – англійський художник-графік, ілюстратор, декоратор, поет, один із найвидатніших представників англійського естетичного руху 1890-х рр..

Він дорожив своєю репутацією меломана та бібліофіла. Його любовно зібрана величезна бібліотека захоплювала, як і блискуче знання колекцій Британського музею та Національної галереї. Обрі Бердслі в оригіналі читав грецьких і латинських авторів та «часто вражав учених гостротою сприйняття всіх тонкощів», як писав про нього сучасник. Слава наздогнала його в 1892 році, коли він на замовлення видавця Джона Дента виконав серію ілюстрацій до роману сера Томаса Мелорі «Смерть Артура». Однією із відмінних рис його робіт була витончена еротичність.

У 1894 році Обрі стає художнім редактором журналу «The yellow book» ( «Жовта книга»), який набув популярності як збірник робіт талановитих письменників, поетів, художників, переважно гомоеротичного спрямування. Член Клубу гедоністів, один із «королів дендизму», своєю поведінкою він культивував скандал. Він стався, тісно пов'язаний з трагедією Оскара Уайльда. Коли в 1895 році звинувачений в гомосексуальному зв'язку він відправився до в'язниці, то взяв із собою якусь книжку жовтого кольору. Коментуючи це, журналіст помилково написав «the yellow book» замість «a yellow book». Для вікторіанської Англії цього вистачило, щоб закрити видання. Так Бердслі залишився без засобів для існування.

Насправді про особисте життя Бердслі достеменно нічого невідомо. Воно ховалося за чемними листами і дивацтвами меломана, який грав на роялі «в чотири руки» зі скелетом. Дійсно, гостями його вітальні, обвішанії японськими еротичними естампами, були Оскар Уайльд, Роберт Росс, Альфред Дуглас (Боуз), П'єр Луї, Джон Грей, відомі своєю орієнтацією. Його найкращим другом був поет-теоретик гомосексуалізму Андре Раффаловіч, чию книгу віршів «Нитка і стежка» він проілюстрував у 1895 році. Однак немає жодного документального свідчення, що спростовує або доводить гомосексуальність художника. Видавець «Жовтої книги» Джон Лейн помітив якось, що «Бердслі чимало постраждав від занадто поспішної оцінки його мистецтва».

Незадовго до смерті, вже прикутий до ліжка, Бердслей звернувся у своєму листі до свого друга Л. Смізерса з проханням знищити всі "непристойні малюнки" і гравірувальні дошки до них. На щастя, це прохання не було виконано. 16 березня 1898 у повній свідомості, в присутності матері й сестри, яким він доручив передати останні вітання численним друзям, у віці двадцяти п'яти років Обрі Вінсент Бердслі помер від туберкульозу.
РЕКЛАМА

Молодість 2013Відпочинок у Карпатах