Ян Теодор Тороп


Ян Теодор Тороп
Ян Теодор Тороп
Ян Теодор Тороп
Ян Теодор Тороп
Ян Теодор Тороп

Ян (Йоханнес) Теодор Тороп (нід. Johannes Theodorus Toorop, 20 грудня 1858, Пурвореджо, Ява - 3 березня 1928, Гаага) - голландський живописець, графік, майстер вітражу, емальєрів, кераміст. Найбільший представник символізму в нідерландському живописі.

Тороп навчався в Делфті, Амстердамі (1880-1881), Брюсселі (1882), де був членом групи "XX" (1885); в 1888 він переїжджає до Гааги. Після ранніх творів, виконаних під впливом імпресіонізму, Тороп здійснює дві подорожі до Англії (1884 і 1886), де відкриває для себе мистецтво Блейка і прерафаелітів. Контакти з Ропом і Редоном в Парижі (1889) визначать його захоплене ставлення до символізму, головним представником якого він, разом з Торн-Пріккером, стає в Голландії. Його стилізоване, вишукане за своєю суттю графічне мистецтво свідчить про вплив Бердслі (плакат для "Delftsche Staolie", літографія, 1895).

Наприкінці 1880-х років Тороп писав картини в стилі пуантилізму і став першим нідерландським художником, який використовав цю техніку. У Нідерландах він вступив в мистецьку групу «Восьмидесятників» (нід. de Tachtigers).Поступово, однак, він змістився до символізму. У 1892 році Тороп протягом року вступив до спільноти розенкрейцерів. У тому ж році в Гаазі відбулася його перша персональна виставка, на якій було представлено лише символістські твори. У 1893 році він написав найвідоміший свій твір у стилі символізму - «Три наречені».

Від символізму Тороп поступово переходить до арт-нуво. У 1895 році він виконав свою першу гравюру на дереві, надалі графіка та ілюстрації займали істотне місце в його творчості. У 1898 році він вже є визнаним в усьому світі художником, його персональні виставки проходять у тому числі в Мюнхені, Дрездені та Копенгагені, в 1900 році він виставляється у Відні на Сецессіон.

Після 1900 Тороп повертається до більш простої та більш різноманітної за колоритом естетики, в якій поєднується вплив неоімпресіонізму і Ван Гога ( "Канал поблизу Мідделбурга", 1907).

Він зіграв значну роль у розвитку європейського та голландського мистецтва кінця XIX ст., зокрема мав вплив на раннього Мондріана. Звернувшись до католицизму, він знову використовує можливості декоративного та монументального релігійного символізму, в якому помітні уроки кубізму. Тороп створив також вітражі для церкви Сінт-Йозефкерк у Німегені.

Твори художника представлені в голландських музеях – в Гаазі, Амстердамі і Оттерло.

Jan Toorop Research Center: www.jan-toorop.com
РЕКЛАМА

Молодість 2013Відпочинок у Карпатах