Пак Чхан-Ук: сміх в насильстві


Фільм: Співчуття леді Помста / Chinjeolhan Geumjassi
Режисер: Пак Чхан-Ук / Chan-wook Park
Сценарій:Пак Чхан-Ук / Park Chan-wook, Jeong Seo-Gyeong
Актори:Лі Йонг-Ае /Yeong-ae Lee/, Чоі Мін-сік /Min-sik Choi/, Енн Кордінер /Anne Cordiner/, Го Сю-хі /Su-hee Go/, Кан Хьє-чонг /Hye-jeong Kang/, Кім Бю-сеон /Bu-seon Kim/
Країна: Південна Корея
Рік: 2005

Пак Чхан-Ук
Нові фільми Пака Чхан-Вука на наших екранах з'являються нечасто - на жаль. Цей корейський режисер є одним із найяскравіших представників Країни ранкової свіжості і аж ніяк не гірший, ніж уславлений Кім Кі-Дук. Принаймні, його кривава драма “Олдбой” справила величезне враження як на простих глядачів, так і на досвідчених кінопрофесіоналів. Серед останніх було і головне журі Каннського фестивалю на чолі з Квентіном Тарантіно, яке віддало цьому фільму у 2004 році Гран-прі - другий за вагомістю після “Золотої пальми”.
Пак Чхан-Ук
У новому фільмі “Леді Помста” (або “Співчуття леді Помста”) спочатку використовуються ті ж сюжетні мотиви, що й в “Олдбої”. Головного героя - точніше, героїню на ім'я Лі Джеум-Джа (Лі Йонг-Ае) - теж на тривалий час позбавляють свободи. Вона також перероджується від цих випробувань, стає жорсткою і войовничою. Але надалі історія починає розвиватися у зовсім іншому руслі.

Побоювання, що це такий собі жіночий варіант “Олдбоя”, підтверджуються впродовж двох третин фільму. Доки нам оповідають власне історію відплати однієї розлюченої жінки тому, хто її скривдив, “Леді Помста” виглядає досить передбачувано і навіть мляво. Аж поки волею сценаристів (Джеонг Сео-Гйєн спільно з режисером) не настає несподіваний і різкий злам. Буквально один крутий поворот у сюжеті дозволяє Чхан-Вуку кардинально змінити драматургію картини, ввести нових персонажів і змістити емоційні акценти. Помста раптом отримує зовсім інші мотивації і виконавців. А, головне, режисер обрушує на глядача вражаючу сцену розправи над головним лиходієм; насильство просто зашкалює. Водночас у тому кривавому кошмарі пробиваються і комедійні нотки. Чхан-Вук це вміє: навіть суцільний жах примудряється прошаровувати дещицею гумору. Але й це ще не все - атмосфера фіналу парадоксально умиротворена, щемлива і навіть мелодраматична. Дійсно, є і помста, і співчуття.

Пак Чхан-Ук
Знято все підкреслено красиво, у насичених кольорах; головні виконавці згідно з вимогами ролей здатні впоратися з найконтрастнішими перепадами емоційних станів. Особливо це стосується Лі Йонг-Ае. Їй доводиться протягом картини змінити кілька надзвичайно різних амплуа - від наївної школярки до безжальної месниці і турботливої матері, з усім тим вона справляється блискуче. Опоненти-чоловіки їй відчутно поступаються.

А втім, “Леді Помста” - то взагалі “фемінне” кіно, жінки в ньому задають тон і рухають сюжет; до того це ще й корейський продукт. Тільки в такому фільмі жінка може бути і красунею, і жертвою, і катом, і вразливим ніжним створінням водночас. Лишається тільки милуватися і жахатися. Чого всім потенційним глядачам і бажаю.


Дмитро Десятерик


06.03.2007
 


Коментарі: 0

РЕКЛАМА

Молодість 2013Відпочинок у Карпатах