Обід на хмарочосі


MEN AT LUNCH
Ірландія, 2012, 70'
Режисер: Шон О Куален
 
«Обід на хмарочосі» - одна з найбільш впізнаваних фотокарток в історії, поряд із зображенням Ніла Армстронґа на місяці та «Поцілунком на Таймс Сквер». Це також візитівка Великого Яблука, що акумулює в собі ідею американської мрії, ставши ідентифікаційним кодом пересічного нью-йоркця. Одинадцятеро міцних трудяг, у чиїх постатях майже щодня тисячі людей впізнають власних дядьків, батьків чи дідусів, втілюють собою дух індустріальної Америки, котра поліетнічними зусиллями підняла свій прапор на дахи хмарочосів, зокрема Рокфелер-центру.
 
Нью-Йорк на початку минулого століття - бурхливе, перенаселене та небезбечне місто. Вавілон, котрий зводячи хмарочоси, будує вулиці вгору, коли вже не залишається простору до розгортання завширшки. Місто емігрантів - євреїв, німців, італійців, ірландців, чиїми потом, кров'ю та покладеними життями воно було зведено. Монтажники на балці - символ також і емігрантського щастя. Американської ідеї можливості, що вабила голодних та понівечених війною європейців.
 
У своєму напрочуд вітальному фільмі, ірландський телережисер Шон О'Куален особливої уваги приділяє значимості людської особистості, акцентуючи свій інтерес на деталях, що скаладають момент: від з'ясування осіб та доль героїв знімку до ілюстрації впливу легенди на американську популярну культуру та міфологію. Дійсно, репродукцію зображення ми можемо побачити ледве не в кожній крамниці з листівками або на палітурках книжок (наприклад, Юрій Андрухович помістив світлину на обкладинку власної збірки перекладів американської поезії) або ж на стіні пабу десь на краю світу, як це й стається у фільмі - зовсім по-ірландськи. 
 
Дивовижна випадковість зображує перед нами двох підстаркуватих  кузенів, чиї батьки походять з тихого селища Шанаґліш, що на заході Ірландії - так наївно та іронічно вони у своїй чесності впевнені, що впізнали обличчя на видатному знімку, ніби тримають найшасливіший в Америці лотерейний білет.
 
Стрічка О'Куалена працює, в першу чергу, із категорією піднесоного, демонструючи надгероїзм звичайних людей, що долею випадку стали символом історії. Дивлячись на цю світлину ми чуємо джаз, в котрому кожен спонтанний момент серед побудови нагромаджень звуку може виявитись ключовим.
 
Показ фільму відбуватиметься в рамках фестивалю
IRISHFEST: нове кіно Ірландії
18/03/2013 o 19:00 - Київ, Кінотеатр "Київ" / зал Синематека. Червоноармійська, 19
 

Ів. Шелєхов

17.03.2013
 


Коментарі: 0

РЕКЛАМА

Молодість 2013Відпочинок у Карпатах