Молодість – радість


Цілий тиждень AZH не спало-не їло, з десятої ранку аж до ночі стирчало в кінотеатрі „Київ”, іноді швидко перебігаючи в пам’ятник узбецькому соц-арту „Кінопанораму”, щоб додивитись те, що проспало. В результаті було переглянуто 20 студентських, 25 короткометражних і 13 повнометражних фільмів. І це лише конкурсна програма....

Цілий тиждень AZH не спало-не їло, з десятої ранку аж до ночі стирчало в кінотеатрі „Київ”, іноді швидко перебігаючи в пам’ятник узбецькому соц-арту „Кінопанораму”, щоб додивитись те, що проспало. В результаті було переглянуто 20 студентських, 25 короткометражних і 13 повнометражних фільмів. І це лише конкурсна програма.

28 жовтня відбулося закриття МКФ Молодість, на якому нетерплячим журналістам показували російське страшно актуальне кіно режисера Владіміра Хотиненка „1612” про Смуту в Росії по смерті Годунова. Хоча журналістам, чесно кажучи, абсолютно однаково, під що чекати на фуршет.

Але головне — це роздача слонів молодим завзятим фільммейкерам. Бо заохочувати до високого низьким і брудним (грошима) однозначно треба.

Гран-прі фестивалю, а також Головну відзнаку Екуменічного журі отримав фільму Мандри оркестру / Bikur Hatizmoret ( La Visite de la Fanfare), режисер Еран Колірін, (Ізраїль, Франція, 2006). Веселий фільм про те, як поліцейський оркестр з Єгипту приїздить до Ізраїлю за запрошенням арабського культурного центру. Заблукавши в омофонії ізраїльских топонімів, єгипетські музиканти втрапляють спершу зовсім не в те місто, де розпитують про цей самий культурний центр. На що отримують красномовну відповідь місцевої фамм фаталь Діни: „Та в нас тут взагалі культури немає. Ні арабської, ні ізраїльської, ні європейської — ніякої.” Попереду в оркестру ще ціла ніч до першого автобуса... Складність арабсько-ізарїльських відносин в стрічці не зачіпається ніяк, жодного разу. Фільм про дружбу народів і універсальність мов — музичної та мови любові.

Спецприз журі та премія ФІПРЕССІ дісталась 155-хвилинній роботі румунського режисера Крістіана Немеску Каліфорнійська мрія (Нескінченність) / California Dreamin` (Nesfarsit) (Румунія, 2007). Захоплююча історія про те, як НАТОвський потяг, який прямує до Косово, зупиняють у румунському селі буцімто через те, що у американців немає належних документів, а насправді через антиамериканські погляди начальника станції. Місцеві жителі влаштовують для вояків вечірку, на якій дівчата знайомляться з солдатами і закручують інтрижки... Фільм про гордість румунів і про те, що не для кожної східної європейки вийти заміж за американця – межа щастя.

Найліпшим повним метром визнали фільм Холтейн / Wholetrain режисера Флоріана Ґааґа (Німеччина, Польща, 2006) — історія команди райтерів, які не тямлять свого життя без графіті. Щоночі вони розписують станції метро, втікають від закону, живуть в абсолютно іншому світі. Ця ж стрічка отримала приз Глядацьких симпатій.

Найліпший короткий метр присудили польській анімаційній стрічці Ковчег / Arka, режисера Ґжеґожа Йонкайтіса. В 8-хвилинній антиутопії невесело змальовується сіромаха Земля, столочена страшним вірусом, на чийому тлі останній герой піднімається на ноги, аби разом з іншими вцілілими всістися в ковчеги і податися на пошуки незайманої ще території. Правда, в результаті ніхто не врятувався, а дяді вкололи укольчик, аби перестав дриґатися.

Друге місце найліпшого короткого метру присудили українському анімаційному ролику На межі Артема Сухарєва та Микити Ратнікова. Фігурист падає на лід і починає марити, ніби літає містом за кермом вантажівки, збиваючи все на своєму шляху. Потім фігурист приходить до тями і далі встає на ковзани ковзати. Цю роботу ми вже мали змогу побачити в рамках Future Shorts. Чим, крім українськості, вона вразила журі, АЖ навіть не здогадується.

Найліпшим студентським фільмом стала робота Анне Севіцькі Серце крається / Hjerteklipp (Норвегія, 2007) — чуттєва історія про 16-річну Еві, яка закохується в Інґер, нову пасію свого батька. Не до кінця розуміючи свої почуття, Еві бажає завдати болю Інґер, встромляючи шматочок скла в її помаду... Чарує, як тонко і свіжо молода режисерка справилась з не найлегшою для дебютантів темою.

Тиутулом Кращої акторки нагородили Анну Бєгунову, яка зіграла у фільмі Маріни Любакової Жорстокість (Росія, 2007) бридку дівчинку Віку. Віка втирається до тьоті Зої (Рената Літвінова) в довіру, вказує їй на все приниження її статусу коханки, допомагає їй мститися... Парочку вже шукає міліція, проте окрилена панкухою Зоя вважає, що тепер, разом з Вікою, вона по-справжньому щаслива. І в найвідповідальніший момент Віка кидає Зою. Повчальна історія для підлітків. Російських. Відверто тупуваті, висмоктані з пальця діалоги, заяложені фрази. Навіть Рената Літвінова цей фільм не рятує. Чим сподобалася Бєгунова журі, наразі невідомо.

Вибором Міжнародного журі кіноклубів став фільм Монотонність / Monotonija, режисер Юріс Поскус, Латвія, 2007. 90-хвилинна високоестетська стрічка розповідає про сільську дівчину Ільзе, яка тікає з рідного села, аби взяти участь в акторських пробах у Ризі. Не пройшовши проб, Ільзе не бажає визнавати своєї поразки і продовжує непевне життя в столиці... Колишній хлопець Ільзе, Оярс, через кілька місяців приїздить до дівчини. Що справді потрібно Ільзе та Оярсу, як найвірніше буде поступити?

За словами режисера, своїм фільмом він хотів не мало не багато вивести латвійське кіно зі ступору, в якому воно вже довгий час перебуває, рубанути діру в кризі. Боже помагай, звичайно. Стрічка вийшла грамотна: кожен кадр ретельно продумано і висюсюкано.

Спецвідзнакою Екуменічне журі нагородило душевну роботу Сандри Коґут "Мутум" / Mutum (Бразилія, Франція, 2007, 95 хв), в якій йдеться про нелегкі будні маленького Тьяґо, який мешкає в Мутумі – високому гірському районі Бразилії. Тьяґо погано бачить, повільний у роботі, має ніжну поетичну натуру. Щодня він стикається з новими сторонами прикрої реальності. Жорстокий батько знущається над матір’ю, помирає дорогий йому брат Філіпе... Проте доля дає Тьяґо шанс покинути Богом забуте село...

Зворушлива стрічка звертає увагу на права дітей, на одвічні проблеми непорозуміння між дітьми і батьками.

Отак виглядають підсумки 37-ї Молодості. Приємно, що фестиваль за рік помітно виріс, роздобрів, аби привозити призерів цьогорічних кінофестивалів, просто найсвіжіші європейські фільми, проводити ночі короткометражного кіна Голландії, Фінляндії, Німеччини та Італії. Шкода, що триває це кінематографічне буйство в Україні тільки тиждень на рік.

композитор фільму Мандри Оркестру Габбіб Сехадех Ганна.
Режисер на Молодість не прибув

Журі міжнародної федерації кінопреси FIPRESCI

Театральний перфоменс на сцені палацу Україна

Андрій Халпахчі у ролі ведучого

творці анімаційної стрічки На межі

Продюсер фільму Серце крається отримує нагороду

українські акторки розважають молодий європейський кінобомонд

режисер стрічки Холтрейн Флоріан Ґааґ

танго Халпахчі та Депардьє

Жерар Депардьє - споконвічний нестаріючий
почесний кролик Київського фестивалю

Олег Скрипка передасть нагороду творцям Каліфорнійської мрії

голова журі уславлений режисер Могсен Махмальбаф

Гран-прі і безмежна радість у Габбіба Сехадеха Ганни


Галина Карпа
фото: Тарас Хімчак


29.10.2007
 


Коментарі: 0

РЕКЛАМА

Молодість 2013Відпочинок у Карпатах