Тиша


Чи існує абсолютна тиша? Чи є можливим справжній природний ландшафт? Як віднайти незаплямований культурою звук природи? Що він приховує? Можливо, подібного штибу питання майоріли в голові героя стрічки Пета Колінза «Тиша».
 
Звукорежисер - ловець звуків. Їх хазяїн, їх інтерпретатор. Той, кому техніка сьогодні надає привілеї у спілкуванні з, можливо, найбагатшим та найнеосяжнішим природнім явищем - звуком. Звукорежисер з мокюментарі Коллінза виглядає розгубленим, втомленим берлінським гулом профаном, ірландським чужаком, котрого приречено притягує тиша пустіючих островів рідної Півночі.
 
Усвідомлення мети пошуку у фільмі відбувається ніби ритуально, крізь подолання замків природи. Герой, шукаючи природну тишу рідної місцини, насправді докопується до коду власної ідентичності, котрий зашифровано у звуці. На початку подорожі він ще впевнений у власній байдужості до оповідей, як до прояву людського. Але з кожною наступною зустріччю, мандрівникові, як у міфі, істина відкривається повніше. Горизонт стає більш чистим.
 
Фільм Коллінза позбавлений ігрової динаміки. Документальність власне постає сюжетністю, «сакральне», міфологічне осягнення природи ми спостерігаємо цілком буденним, непоетизованим чином. Поетичним засобом виступає сама природа, котрої автор, як і його герой , намагаються не торкатися художньою (культурною) технікою, лише документуючи її у власній чистоті. Чудесне, справжнє повернення до власної історії, її усвідомлення та прочитання, представлені прозаїчно, як цілком реальний факт дійсності, ніби архівні нотатки.
  
Чи є звернення до себе відмовою від яскравих оман інформаційної цивілізації? Чи почуємо ми в тиші щось окрім іронії відомого твору Джона Кейджа? Чи спонукатиме мовчання нас до питань або ж можлива відповідь? Відповідно до «Тиші» Колінза, єдиним питанням, на котре ми можемо шукати адекватної відповіді в безвучності - це питання щодо того ким же ми насправді є.
 

 
Показ фільму відбуватиметься в рамках фестивалю IRISHFEST: нове кіно Ірландії
20/03/2013 o 17:00 - Київ, Кінотеатр "Київ" / зал Синематека. Червоноармійська, 19
 

Ів. Шелєхов

18.03.2013
 


Коментарі: 0

РЕКЛАМА

Молодість 2013Відпочинок у Карпатах