До чого призводить «Трансцендентальна медитація»


Приїзд Дейвіда Лінча – неабияка подія для українських поціновувачів кіномистецтва. Однак головною темою численних виступів американського режисера, яка подається під соусом його творчості, виявився не кінематограф, а... медитація. Утім, ідеться не про звичайну медитацію, а про бренд «Трансцендентальна медитація». Перед тим, як ми опублікуємо матеріали по зустрічі з «вивіскою» маркетингової кампанії, яка пройшла в київському готелі «Прем’єр Палац» 13-го квітня, пропонуємо ознайомитися з інформацією про «ТМ» від одного з найактивніших борців із тоталітарними сектами, росіянином Александром Дворкіним.


ілюстрація (c) Jeremy BURKS

До чого призводить «Трансцендентальна медитація»
http://iriney.ru/sects/tm/001.htm

Александр Дворкін, канд. богослов’я, докт. філософії

1. Чим це все закінчується

Телефон задзвонив о шостій ранку. В темряві я ледве намацав слухавку: «Алло?» Жінка, яка мені відповіла, ледь стримувала сльози: «Александре Леонідовичу, вибачте, що ми вас розбудили, але з моєю сестрою робиться щось страшне. Вона катуляється по підлозі, кричить, що в неї страшний біль у всьому тілі, що вона проклята і тепер неодмінно загине».
— Але до чого тут я? Подзвоніть у психіатричну швидку допомогу.
— Ми забули сказати, що вона недавно прийняла рішення піти з «Трансцендентальної медитації».
— Ось у чому справа... Скоріш за все, цей приступ має психосоматичне підґрунтя. Їх у секті залякують, кажуть, що якщо вони з неї підуть, то помруть у страшних муках. Ваша сестра у важкій психологічній залежності. У неї щось на кшталт «ломки».
— Так що ж робити?
— Спробуйте дізнатися у вашої сестри її особисту мантру, яку їй дали в секті. Чи може вона її сказати?
Моя співрозмовниця на хвилину відлучилась. Через слухавку було чути крики.
— Ні, не каже. Каже, що це страшна таємниця, і що розголошення принесе страшне нещастя і їй, і всім нам.
— Скільки їй було років, коли вона пройшла пуджу?
— Що?
— Ну, церемонію ініціації в секту.
— Тридцять шість.
Я засвітив світло і відкрив книгу:
— Скажіть їй, що її мантра – «хірінг». Вимовте це слово голосно та виразно. А відтак повідомте їй, що ніякої таємниці тут немає. Мантри присвоюються кожному члену секти відповідно до віку, в якому він пройшов ініціацію. Треба викорінити страх, який прив’язує її до секти. Вони тримають її на прив’язі зі страху, таємниці та шантажу. Її треба розірвати. Зробіть, як я вам кажу, а потім подзвонить мені.
Через декілька хвилин знову пролунав дзвінок.
— Ви знаєте, наче подіяло. Сестра помалу заспокоюється. Каже, що біль відпускає. Вона дуже хоче з вами зустрітися.

2. ТМ у дії

Дедалі частіше доводитися чути про те, що численні співгромадяни потраплять у секту «Трансцендентальна медитація» (ТМ). Ця неоіндуїстська тоталітарна секта, яка для свого поширення використовує найновіші розробки про закони маркетингу, в Росії доволі поширена.

Останнім часом її діяльність стає дедалі помітнішою. Існують гуртки та клуби з вивчення трансцендентальної медитації, а в містах Щелково та Фрязино Московської області, а також в Омську (можливо, що і в інших місцях) є заводи з виробництва ідоложертвенних кондитерських виробів («Печиво Махаріші»), які широко продаються по всій країні.

В той час як інші секти добиваються визнання релігійного статусу (наприклад, саєнтологія, яка у всіх країнах вимагає, щоб її вважали релігією), ТМ, навпаки, всіляко від цього відхрещується. Її організатор Махаріші Махеш Йогі обрав інший шлях поширення своєї організації: він стверджує, що ТМ не має нічого спільного з жодною релігією, а що це виключно науковий медичний метод, розроблений для допомоги людству. Представники секти вербують людей, запевнюючи, що їхня організація не має жодного стосунку до релігії, що це лише простий та ефективний метод фізичної релаксації, покращення здоров’я, підвищення розумового потенціалу та досягнення успіху в житті. Вам покажуть масу графік і схем, які наче ілюструють корисну дію ТМ на людський організм, на суспільний добробут, на пониження рівня злочинності та підвищення продуктивності.

На вступній рекламній лекції сектантські вербувальники розкажуть і продемонструють вам як ТМ почала застосовуватися в такому-то місті — і крива злочинності різко поповзла донизу, і чим далі, тим більше. А все тому, що мешканці почали медитувати: промовляти свої мантри по 20 хвилин щоранку і щовечора. Почніть медитувати у вашому мікрорайоні, і у вас крива злочинності поповзе донизу, а крива продуктивності поповзе догори. Й одразу ж намалюють на дошці криву і покажуть купу інших графіків, де крива смертності повзе донизу, а крива самопочуття забирає догори.

Якщо людина на це клюне, то їй доведеться піти на церемонію ініціації (на цей раз уже платну), яка буде їй піднесена як данина індійському фольклору. Насправді їй доведеться (можливо, навіть цього не знаючи) взяти участь в ідолопоклонницькій церемонії, принести жертву індійському гуру, поклонитися йому як богу і посвятити себе йому.

Тоді ж новому адепту дадуть його мантру, на яку він і повинен буде медитувати. Новачку скажуть, що його мантра індивідуально підібрана для нього і відома тільки йому. Повторюючи її, він доб’ється позитивних результатів: здоров’я покращиться, розумовий потенціал підвищиться, він отримає кайф без наркотиків, з якого йому не захочеться виходити, тому що він весь час плаватиме в блаженстві, а зусібіч на нього сипатимуться благодіяння. Якщо хтось захоче його пограбувати, то по дорозі він обов’язково спіткнеться і впаде. І взагалі, якщо б на всьому світі медитували, то давно б уже наступив суцільний добробут і процвітання, тому що з тими, хто медитує, нічого поганого статися не може.

Мантра — це страшна таємниця; її знав тільки інструктор, але й той забув, тому знає її тільки людина, якій вона була дана і якщо, не дай Боже, він вимовить її при комусь уголос, це може послужити причиною страшних нещасть як для вас, так і для людини, яка випадково дізналася про вашу таємницю. Таким чином людину тримають у секті за допомогою страху, а це – звичайнісінький шантаж.

Насправді ніякого секрету тут немає: мантра дається відповідно до віку, в якому людина пройшла ініціацію. Якщо у члена секти запитати, в якому віці він був посвячений, а потом голосно повідомити йому його мантру, то це справить на нього сильне враження.

Ось деякі мантри з цього страшного «секретного» списку: людині, яка проходить пуджу у віці від 4 до 10 років, дається мантра «Інг», від 16 до 18 — «Айнг», від 18 до 20 — «Айм», від 20 до 22 — «Айнга», від 22 до 24 — «Айма», від 24 до 30 — «Ширінг», від 30 до 35 — «Ширім», від 35 до 40 — «Хірінг», від 40 до 45 — «Хірім» і так далі.

Все це — імена та епітети індійської богині смерті Калі, яка зазвичай зображається з висунутим кривавим язиком, в коралях із черепів і з чоловічими, жіночими та дитячими трупами, що висять у неї на поясі. В руках вона тримає сокири, з яких стікає кров. Саме цю богиню, не знаючи цього, закликають медитатори, вимовляючи свою мантру.

Закінчуються всі ці духовні експерименти, як правило, погано: багато колишніх медитаторів розповідали, що під час вправ переживали страшні бісівські видіння. Інші говорять про каталепсію (остовпіння – примітка перекладача), відключення свідомості, психічні зриви.

За допомогою психічних методик секта заволодіває свідомістю своїх членів, і вони впадають у щось на кшталт наркотичної залежності від медитацій, занять із «розширення свідомості», вивчення «теорії Махаріші» тощо. Усі ці послуги, певна річ, платні, і часто людина несе в секту останнє. Постійне роздвоєння свідомості часто призводить до стану, де члени секти вже не відрізняють свої фантазії від реальності і повністю втрачають контроль над собою. Це їм здається не тільки нормальним, а високо духовним станом супермена.

Колишній член секти згадує: «У світі ТМ цілком нормально бути людиною з «перекособоченим дахом». Насправді там — це цілком нейтральний термін. Там говорять, що людина знаходиться в стані блаженства, коли вона безцільно марить, сіпається, трясеться, з грудей у неї самовільно вириваються звуки — для них все це ознаки духовного росту. Якщо людина забувала власне і’мя, це вважалось хіба що кумедним епізодом. Бувало, я часто починав якусь справу, але в процесі забував, чим я власне займаюся. Це також вважалося цілком нормальним у світі ТМ».

Відомий випадок, коли в одному з гуртків ТМ учитель навіював членам, що все, що вони сприймають через органи чуття, насправді неправильно, а в реальності відбувається протилежне тому, що вони сприймають. Внаслідок цього одна дама потрапила з важкими травмами до лікарні через те, що її забуцав бик, якого вона прийняла за дуже дружелюбну корову й пішла погладити.

Адептів програмують на те, що припинення медитації та вихід із секти матиме вкрай плачевні наслідки: нищення здоров’я, а то й смерть. Власне кажучи, ця закладена «психічна міна» і спрацювала у випадку, описаному мною на початку цього матеріалу.

3. Історія секти та її плани щодо світового панування

Рух ТМ розпочався у 1952 р. До Каліфорнії приїхав бородатий гуру з Індії, і відразу ж зареєстрував релігійну некомерційну організацію, яка спочатку називалась «Фондом духовної регенерації». Ця людина називала себе Махаріші Махеш Йогі. Його справжнє ім’я — Махеш Прасад Варма. Він народився в 1911 р. у родині збирача податків. У 1942 г. він закінчив Алахабадський університет, отримавши спеціальність інженера. Він трохи попрацював на заводі, але вже скоро захопився духовними пошуками, в результаті яких став учеником знаменитого на той час гуру Свамі Брахмананда Сарасваті Махараджа (Гуру Дева).

Махаріші Махеш Йогі стверджує, що був найкращим учеником Гуру Дева, що, за винятком його власних слів, нічим не підтверджується — як і те, що перед смертю Гуру Дева начебто покликав його до себе і доручив винайти новий спосіб медитації, який був би ефективним і доступним будь-якій людині, щоб кожна людина могла його застосувати та досягти «свідомості абсолютного буття».

За ТМ-івською легендою, Махаріші поставився до доручення вкрай серйозно: він начебто усамітнився в Гімалайській печері, де невилазно просидів, медитуючи цілих 2 роки, після чого вийшов і повідомив про створення нового методу. Махаріші почав їздити Індією і пропагувати цей метод, але особливого успіху не мав, оскільки в Індії гуру дуже багато і конкуренція між ними велика. Тоді він вирішив вирушити до Каліфорнії, де легко можна було всього добитися, тим більше, що на Заході почала зростати популярність східних вчень.

На початку справи Махаріші йшли ні хистко, ні хитко, доки життя його не звело з «бітлом» Джорджем Харрісоном, якому метод дуже сподобався, тому що вимог було відносно мало, а ефект обіцяли великий. Після цього справи Махаріші пішли краще. Трансцендентальною медитацією почав займатися весь гурт «Бітлз» (це було ще до того, як вони захопилися кришнаїзмом). Потім почала медитувати група «Роллінг Стоунз», потім — акторка Шьорлі Маклейн (зараз вона — апостол неоязичницького руху «Нью Ейдж») та інші голлівудські зірки. Таким чином Махаріші і сам несподівано для себе став зіркою першої величини. Про нього всі говорили, але методи, які він розробив, були дуже дорогими та доволі складними. Джордж Харрісон і Джон Леннон могли це собі дозволити, але якомусь слюсарю чи студенту вони були не по кишені. Тому його популярність так само різко пішла вниз. І тоді спритний гуру зрозумів, що зайшов не з того кінця.

Він засів уже не в гімалайській печері, а в багатозірковому готелі «Каліфорнія», де повністю перелопатив свою програму, забравши з неї всі посилання на релігію і на релігійність. Головне, що додав до неї Махаріші — це ефективні маркетингові прийоми. Він закрив свій фонд і заснував нову організацію — «Міжнародне студентське товариство медитації». Його відділи одразу ж почали виникати в усіх університетських студентських містечках, і ось тут він попав, так би мовити, у струю, тому що серед студентів було повальне захоплення Сходом. До того ж те, що він запропонував, уже не називалося релігією — все було побудовано на «наукових» і «психологічних» методах. Махаріші підкреслював не духовне значення свого винаходу, а матеріальне: почніть медитувати — і у вас відразу будуть хороші оцінки, ви знайдете роботу і таке інше. Ну а якщо хочеш «кайфонути», то навіщо тобі шкідливі наркотики, якщо в нас можна «кайфонути» і без них.

Буквально за декілька років у імперії ТМ було вже 6 тисяч учителів і 20 млн. доларів річних доходів, що на той час було шаленими грішми. З того часу доходи постійно зростали.

Основний рекламний акцент робився на те, що трансцендентальну медитацію дуже легко вивчити, що вона може дати насолоду, забезпечити глибокий відпочинок і релаксацію, необхідні при динамічній роботі, покращити ясність сприйняття, активізувати творчий розум, розширити усвідомлення дійсності, у природний спосіб забезпечити розвиток особистості. За словами Махаріші, все це дуже просто: медитуйте по 20 хвилин уранці та ввечері — повторюйте дану вам мантру, і користуйтеся методом, який практикують по всьому світі пілоти, міністри, домогосподарки, будівельники, лісоруби, вчені — всі, всі, всі. Це було абсолютно не подібним на складну індійську філософію і пропагувалося за допомоги добротного маркетингу і реклами.

У центрі структури ТМ — ядро розповсюджувачів — штатних працівників, відповідальних за розростання медитації по всьому світі. Їхнє завдання — добитися, щоб люди почали користуватися трансцендентальною медитацією і, принаймні, залишалися в стані, так би мовити, «уважних», які платять гроші. Головне — отримувати гроші та розширювати вплив.

Окрім «уважних» є ще внутрішнє коло, в яке входять, так би мовити, «посвячені», які дійшли до найвищих рівнів ТМ. Найкращі з «уважних» переходять у стан «посвячених». Їхня мантра поступово розширюється: до даного при пуджі слова одне за одним додаються інші слова, поки не складеться ціла фраза, що описує якості «великої богині» Калі-Сарасваті та звертається до неї з благанням.

З-поміж найнадійніших «посвячених» відбираються штатні працівники.

Можливо, що ТМ є найбільш американізованою з усіх неоідуїтських груп, які здійснюють свою діяльність у християнському світі. Махаріші очолює дуже жорстку організацію: її структурі, яка контролюється зверху донизу, може позаздрити будь-яка бізнес-корпорація. Він заснував свою імперію, щоб утілити в реальність «Всесвітній План», який складається з семи амбітних цілей:

1. Розвиток повного потенціалу особистості;
2. Покращення урядових досягнень;
3. Реалізація найвищої ідеї освіти;
4. Викорінення багатовікової проблеми злочинності та будь-якої поведінки, яка приносить нещастя сім’ї людській;
5. Максимізація розумного використання довкілля;
6. Виконання економічних прагнень людей і суспільства;
7. Виконання духовних цілей людства в цьому поколінні.

Іншими словами: «Партія урочисто клянеться, що нинішнє покоління радянських людей буде жити при комунізмі». Інша справа, що Махаріші не просто проголошує ці цілі — він реально робить усе можливе для їхнього здійснення. Діяльність імперії ТМ виливається в програми, пов’язані з конкретним утіленням утопії Махаріші у життя. Про це свідчать створені ним організації: «Міжнародне студентське товариство медитації»; «Американське товариство медитації»; «Всесвітня планова виконавча рада»; «Американський фонд творчого інтелекту»; «Міжнародний університет Махаріші»; «Інститут фізичної підготовки і спортивної досконалості»; «Об’єднаний організаційний конгломерат».

Відділення цих структур відкриваються в усіх країнах, де здійснює свою діяльність ТМ. Наприклад, у Росії філії «Міжнародного університету Махаріші» діють у Москві, Санкт-Петербурзі, Омську та інших містах. Також у Москві діє «Міжнародний університет технології Махаріші».

Імперія Махаріші включає в себе і промислові підприємства. Є вони і в нашій країні. Згадаємо кондитерські фабрики в Підмосков’ї та в Омську. А це лише вершина айсберга...

Кожна з організацій відіграє вельми важливу роль у виконанні «Всесвітнього Плану». Їхній розвиток не пускається на самоплив. Махаріші дуже серйозно ставиться до своєї релігії та її всесвітнього поширення.

Поширення неможливе без майстерного використання засобів масової інформації. Махаріші утримує групу експертів, які керують величезним видавничим комплексом, телевізійною студією та зв’язками з громадськістю в усіх впливових областях людського життя.

Особливо вони зацікавлені в тому, щоб придати ТМ видимість наукового методу. ТМ платить значні суми ученим, які публікують матеріали про наукову цінність відкриттів Махаріші та про «доведеність» корисної дії медитації на організм. Відома докторська дисертація, написана членом секти Робертом Кійтом Уоллесом, в якій він стверджував, що ТМ викликає уповільнення серцебиття та загальне розслаблення всього організму. З тих пір було доведено, що таких результатів можна добитися й набагато простішими та безпечнішими методами, однак ТМ-івці широко розтрубили результати досліджень Уоллеса. Вони й надалі посилаються на нього.

Існує цілий ряд інших досліджень. Більша частина з них вельми погано організована, основана на нечистих і неконтрольованих експериментах і геть нічого не доводить. Але сам факт, що хтось науково вивчав застосування ТМ до тієї чи іншої проблеми, сектанти використовують як доказ науковості всього методу.

У низці країн ТМ створила свої політичні партії під назвою «Партія природного закону». Щоправда, їм наразі ще ніде не вдавалось добитися успіху на виборах. Найбільшого на сьогоднішній момент успіху ТМ добилася в 1997 році, коли медитатор Уільям Хейг був обраний лідером головної опозиційної партії Великобританії — консервативної партії. Але відтоді консерватори так і не змогли вийти з глибокої внутрішньої кризи.

ТМ використовувалась у різних програмах із лікування алкоголізму та наркоманії, в тому числі в армії США (до 1977 р.). Вона використовувалась і в тюрмах. Махаріші зміг цього добитися, запевнюючи, що ТМ не має ніякого стосунку до релігії.

Не обділив він своєю увагою і світ бізнесу. В ділових журналах почали з’являтися статті, які прославляли користь від ТМ для підприємців і наводили графіки Уоллеса та інших. Була опублікована і широко поширена брошура «Творчий інтелект для бізнесменів». Хвалебні статті про ТМ з’являлись у журналах, які використовувалися авіакомпаніями під час перельотів. Їх можна було побачити скрізь. 70-і роки стали роками тріумфу ТМ.

Махаріші прагнув ще більшого. Він доклав максимальних зусиль, щоб проникнути в систему освіти, в систему юриспруденції та в структури правління. В результаті, починаючи з 1974 р., ТМ почали викладати в багатьох американських школах. Махаріші була надана державна субсидія для розробки шкільного підручника з трансцендентальної медитації.

Все це стало можливим завдяки постійним запевнянням Махаріші, що ТМ не є релігією. Таким чином був обійдений параграф американської Конституції про розділення церкви і школи.

Скидається на те, що Махаріші позитивно ставиться до можливості застосування «трансцендентального лукавства». Оскільки якщо він дійсно вважає, що ТМ не є релігією, то як слід трактувати його висловлювання: «Трансцендентальна медитація — це шлях до Бога»? Деінде Махаріші називає ТМ «втіленням усіх релігій, простою практикою, глибокою трансцендентальною медитацією».

Махаріші відкрито зізнається в необхідності застосування тактики обману: «В ті часи та в тих місцях, де релігія домінує в масовій свідомості, трансцендентальна, глибока медитація повинна викладатися в релігійних термінах... Сьогодні, коли політика керує долею людини, вчення має ґрунтуватися передусім на сфері політики, а потім — на рівні економіки... Схоже, що в цей момент наша глибока Трансцендентальна медитація повинна стати доступною для людей через урядові агентства».

Крапку в цій суперечливій ситуації поставив федеральний суд штату Нью-Джерсі (США), який у 1977 р. заборонив учення НТІ/ТМ («Наука творчого інтелекту/трансцендентальна медитація») у школах, прийшовши до такого висновку: «... Вчення НТІ/ТМ релігійне по своїй природі; інший висновок недопустимий і необґрунтований... Хоча відповідачі надали суду понад 1500 сторінок листів, афідевітів (письмове свідчення або заява, дані під присягою і засвідчені нотаріусом у разі неможливості особистої з'яви свідка – примітка перекладача) і довідок для протипоставлення клопотання позивачів про винесення рішення на їхню користь, відповідачі не змогли викликати навіть найменшого сумніву стосовно фактів чи релігійної природи вчення НТІ та пуджі. Вчення НТІ/ТМ у нью-джерсійських державних середніх школах порушує суть Першої Поправки (до Конституції США, — А. Д.), тож його викладання слід заборонити».

Після цього вплив Махаріші та його секти в країнах Заходу почав різко йти на спад. Саме тому за першої ж нагоди він кинувся активно «опрацьовувати» нашу країну в надії розпочати свій шлях до світового панування із завоювання Росії.

Залишається сподіватися, що по відношенню до цієї секти і наша країна наслідує приклад США.

А тим людям, яким нав’язливо-люб’язні вербувальники ТМ обіцяють невичерпні блага, як тільки вони почнуть застосовувати в своєму житті цей «найпровідніший і найефективніший метод», я пропоную прислухатися до слів колишнього члена цієї секти, який досягнув у ній дуже високого положення, але все ж таки знайшов у собі сили, щоб порвати з нею раз і назавжди:

«Видужування від секти — це процес, який займає все життя. З моменту завербування пройшло 18 років, але я й досі відкриваю області свого життя, які були заторкнуті та вражені моїм перебуванням у секті».

Переклад з російської: Анна Лацанич
14.04.2009
 


Коментарі: 0

РЕКЛАМА

Молодість 2013Відпочинок у Карпатах