Мандрівники Жадан, Кириченко та Ойра 

«Мандрівники» - це не лише якісне поєднання декількох видів мистецтва, не просто путівка кількома українськими містами, це ще й своєрідні мандри межами українського музично-поетичного перформансу. Проект створений, без сумніву, кращими у своїй стихії. Якщо розкласти за формулою, то «Мандрівники» = Сергій Жадан + етно-гурт «Ойра» + Андрій Кириченко. 
 
Історія проекту почалась фактично 15 років тому зі знайомства басиста «Ойри» Юрія Єфремова з Жаданом на фестивалі «Голольфест». Пізніше в гурту виникла проблема з текстами, тоді Юрко згадав про Сергія і запропонував написати музику до його текстів. Так, в результаті співпраці виникла їхня перша спільна пісня - «Коломийка». Згодом були інші пісні та спільні виступи. 
 
Десь у 2007 році «Ойра» починає товаришувати з Андрієм Кириченком, українським генієм електронної музики, засновником лейблу Nexsound. У 2010 виходить їхня спільна платівка під назвою «A tangle of Mokosha» («Кубок Мокоші»). У січні 2012 вже вшістьох хлопці поновлюють проект і їдуть мандрувати. Що цікаво, кінцевий варіант «Мандрівників» був готовий лише за місяць до туру.
 

 
  

Приїзд Жадана, для Луцька - подія особлива і резонансна тому, що трапляється вкрай рідко, і, зазвичай, потім про неї ще довго згадують. Востаннє Сергій Жадан приїздив до Луцька в 2007-у. Того року аж двічі - разом з гуртом «Собаки в Космосі» і на фестиваль «Остання барикада» із Сашком Ірванцем і покійним Юрком Покальчуком, як мені пізніше розповів сам Сергій. Тоді ще без своїх «Біґ Мак» і «Волошиловград». 
 
29 січня Жадан навідався у Луцьк в форматі «Мандрівників». Розважали публіку у тому ж «Майдані». Музика від гурту «Ойра та Андрій Кириченко» з досить цікавим і незвичним інструментальним наповненням, поезія від Сергія Жадана і відео-арт (на фоні всього цього) від київської студії «Антресоля». З таким озброєнням останній січневий тиждень хлопці вирішили провести в круїзі п’ятьма українськими містами. 
 
Відкривали плавання з конкурсів від виномаркету. Всього три запитання для любителів вина і невеличкі призи переможцям. Вже перший переможець забрав собі хороше вино. Прикро, мабуть, було наступному переможцю, який тішився лише запрошенням на дигустацію вин. Зал був заповнений вщент: одні тіснились на лавках, інші спостерігали стоячи, - чого і варто було чекали. 
 
Нарешті на сцену підіймаються головні гості і персонажі заходу. Відразу виникли проблеми з бас-гітарою, поки налаштовували, Жадан уже читав свій вірш. Ритмічно… Разом з музикою отримали своєрідну гримучу суміш. Позаду музикантів на стіні висіло довге простирадло, на яке проектували відео. Воно, відео. постійно рухалося, тому важко було зосередити погляд. Концерт тривав півтори години, потім були виклики «на біс». «Чесно кажучи, ми чекали цього, хоча з деяким побоюванням, бо виконали уже все, що мали. Тому ми ще раз зіграємо те, що вже було сьогодні», - так Жадан відреагував на реакцію публіки.   
 
Вже по завершенню дійства, приходячи до тями, формуючи якісь висновки і враження в речення сама по собі складалася абревіатура - МММ, - та ніякого розводу там не було. Тут дещо інше - «Майдан» «Мандрівники» Море (пива). Як тільки Жадан спустився зі сцени в залі почались масові заворушення, перебігання, кочування – в результаті сформувався натовп, який рушив діставати автографи, фото, вести балачки, дякувати і таке інше. За хвилин десять натовп зник і мені вдалося задати декілька запитань. Відповіді були доволі короткими, але змістовними.    
 
- 2012-ий обіцяє бути дуже насиченим на події державного і світового масштабу (Євро -2012, кінець світу). Що особливого чекаєте в цьому році для себе?
- Ну, кінця світу я для себе не чекаю. А Євро я чекаю з великим нетерпінням насправді. Дуже сподіваюся, що наша команда покаже гарну гру.
 
- Чи є у Вас книга, вірш, ессе, за яке Вам соромно?
- Є речі, які я менше люблю, які я рідко читаю, але так, щоб аж соромно…та ні, такого немає. Просто є більш улюблені, менш улюблені.
 
- Який шлях повинен пройти молодий письменник в Україні, щоб стати відомим?
- Насправді, якщо письменник починає писати з метою стати відомим, то краще йому взагалі не писати. Література, по-моєму, не найкращий спосіб прославитись. Є маса різних телешоу, на зразок "Україна має талант", які саме для цього і створені.
 
- Хотіли б Ви років через 10 бачити себе у шкільких підручниках з української літератури?
- Я вже є у шкільних підручниках і, чесно кажучи, це мене не дуже тішить.
 
- Чи не думаєте Ви, що затвердити письменника до вивчення у шкільній програмі - це найкращий спосіб позбавити його інтересу з боку підлітків?
- Саме так.
 
 
Сергій Нескажу,
фото - Sumirka03.02.2012
 


Коментарі: 0

РЕКЛАМА

Молодість 2013Відпочинок у Карпатах