Балканізація


БАЛКАНФЕСТ

Нещодавно відгримів один із найбільших і найуспішніших фестивалів цього року – «БАЛКАНФЕСТ». Два дні і дві ночі наповнилися життєрадісною музикою, запальними танцями та веселощами. Після закінчення фесту, коли люди відпочили та стихли емоції, ми вирішили взяти коментар у організаторів та відвідувачів.

AZH: Чи задоволені Ви проведенням фестивалю? Що порадувало найбільше і з якими труднощами зіткнулися під час роботи?
Оксана Васильєва (промоутер «Балканфесту»):
Головне те, що фестиваль відбувся. І, здається, нашим глядачам він сподобався. Можемо сказати точно, що всі учасники фестивалю позитивно оцінили публіку та її підтримку. Проблеми, як і в організації будь-якої події, були, але команда «Балканфесту» з ними справилась. Звичайно, ми сподівались на трохи більшу аудиторію, особливо, зважаючи на те, що від нас відвернулись потенційні спонсори. Нам було принципово провести цей фестиваль, щоб показати і глядачеві, і майбутнім спонсорам той неповторний дух, притаманний такій музиці.

Анна Андреюк (представник проекту balkana.ru):
Єдиною проблемою, яка мене турбувала на цьому фестивалі, – це кількість порожніх місць (хоча при такій музиці і складно сидіти). Незаповнений зал – це наслідок недостатньої реклами та поганої обізнаності українців про балканську музику. Але другого дня прийшло набагато більше людей, ніж першого – все-таки фільми Кустуріци ми знаємо краще, ніж музику тих країн.

AZH: Публіка лишилась у захваті від виступу гуртів на «Балканфест», а як ви вважаєте, чи задоволені музиканти українським глядачем, наприклад, «Kal» постійно вигукували «malo…»?

Оксана Васильєва: Усім виконавцям дуже сподобалися фестиваль, Київ та глядачі. Коли ми прощались, то казали один одному «До побачення!», тому вони ще повернуться.
Анна Андреюк : Якщо чесно, я не дуже розчула, що там викрикували музиканти – більше прислуховувалась до музики, ніж до реплік. Люди навколо мене гучно підспівували і не думаю, що така поведінка може залишити музикантів байдужими.

AZH: На вашу думку, коли було крутіше: першого дня, другого чи на афтерпаті?
Оксана Васильєва:
Обидва дні вийшли крутими. А так, як афтерпаті об'єднало ці два дні, то нам здалося, що вони перетворились в один довгий під назвою «Балканфест».
Анна Андреюк: Я б не порівнювала фестиваль та афтерпаті, це зовсім різні формати і в кожному своя привабливість. Мені більше до душі фестиваль. І я знала лише, що афтерпаті робилася під відкриття клубу, тому там зібралась публіка, не дуже знайома з балканською темою. Дивно було бачити пустий танцпол під балканські сети ді-джея Балкана, але пізніше підтягнувся народ із фестивалю і на танцполі стало весело. І, звісно ж, «Gogol Bordello» продемонстрували неперевершено розкутий репертуар.

AZH: Як сталося, що відбулося аж 2 афтерпаті, читаючи прес-релізи цих подій, відчутно, що вони змагаються одна з одною?
Оксана Васильєва: Деякі представники медіа перекрутили інформацію. Офіційна вечірка «Балканфесту», за участю «Gogol Bordello»та більшості музикантів, відбулась 4 грудня і була запланована з самого початку (про це просив сам Євген Гудзь). Інформація про цю вечірку з'явилась за тиждень до неї, бо до останнього моменту не було точно визначене місце проведення афтерпаті (ремонт «Crystal Hall», де і пройшла вечірка, ще не закінчився). Вечірка ж 5 грудня була організована іншими людьми, хоча у ній теж брали участь «Gogol Bordello». Боротьби між вечірками не було, навпаки, добре, що Київ отримав можливість не спати 2 ночі підряд.

AZH: Чи можна порівняти «Балканфест» з чимось подібним в Україні?
Оксана Васильєва: «Балканфест» - це Прометей у темряві українського шоу-бізнесу. Але такий собі веселий Прометей. Як нам сказав Емір Кустуріца, є люди, які намагаються змінити систему, а є ті що пристосовуються до неї. Ми спробували щось змінити.
Анна Андреюк: Гадаю, що тепер у мене й у всіх, хто був на «Балканфесті», синонімом до цього слова буде «свято».

AZH: Ну і на завершення, балканізації в Україні бути?
Оксана Васильєва: Обов'язково! Тільки прозвучали останні аккорди заключної пісні фестивалю «Bubamara», як ми почали роботу із «Балканфесту-2010». Крім того, Євгену Гудзю так сподобався фестиваль, що він взяв його під свою опіку. А що з цього вийде побачите менше ніж за рік.
Анна Андреюк: Це не запитання, це ствердження зі знаком оклику! Звісно, балканізації бути! Спільно з московським проектом balkana.ru ми готуємо серію балканських вечірок «Balkanізація», перша з яких відбудеться 29 січня у пабі «Штольня». Думаю, що до наступного Балканфесту прихильників цієї музики у Києві стане набагато більше.

БАЛКАНФЕСТ

Підбірка відгуків про фестиваль від звичайних відвідувачів

Ви прийшли на один чи на два дні фесту, чому?
Юлія: Я відвідала лише перший день фестивалю. Другий день фесту залишився поза увагою лише за браком вільного часу.
Сергій: На півтора дні і одну ніч – так буде точніше ).
Максим: На два дні. На перший через «Gogol Bordello», на другий напевно через те, що багато чув про «No Smoking Orchestra», а тут випала нагода почути їх наживо, до того ж, Кустуріца в мене до цього тільки з кіно асоціювався.
Ірина: Мені пощастило завітати на один день фестивалю, а краще сказати – ніч! Та я свято вірю в теорію: провів ніч з гарними людьми – додав до життя іще один день! Тож теорію – доведено! Я була на двох днях фестивалю!

Хто для вас був головним хедлайнером?
Наталія: Емір, без жодних сумнівів, з цього приводу заявляю – «человечище!»
Юлія: Для мене були цікавими абсолютно всі учасники фестивалю, але найочікуванішим все ж був гурт «Gogol Bordello», виступ якого я вже давно хотіла побачити наживо.
Сергій: У перший день відчувалось, що всі, як і я, прийшли на «Gogol Bordello», ну точно більшість. Не знаю, як зустріли «Kocani Orkestar» і «Гайдамак», а «Fanfare» та «K.A.L» заслуговували на більшу підтримку публіки. Хоча Гоголь Борделло та Кустуріца отримали від нас сповна і я щиро вірю в їхні подяки та похвали, бо і віддались вони на сцені більш ніж сповна.
Максим: «Gogol Bordello», однозначно!
Ірина: Головним хедлайнером для мене була моя подруга, яка і зробила мені цей пречудесний подарунок – квиток на фестиваль. Я навіть не знаю, хто мене надихав більше – Кустуриця, Женя Гудзь чи очі моєї подруги, які були сповнені сонця та позитивної енергії.

Які групи ви чули до фесту і які вперше почули завдяки Балканфесту? Чи сподобались вони вам вживу?
Наталія: «Гайдамаки» вперше почула – не знаю сподобались чи ні, а так найбільше - Кустуріца.
Юлія: До фестивалю я із задоволенням слухала музику гурту «Gogol Bordello». А вперше, завдяки «Balkanfest», я познайомилася із творчістю таких гуртів як «K.A.L» та «Fanfare Ciocarlia», які мені дуже сподобалися.
Сергій: До цього часу бачив в живу тільки «Gogol Bordello» і Гайдамаки, всіх інших («Fanfare» та «K.A.L») вперше, але задоволений ними, не менше ніж хедлайнерами.
Максим: Чув Борделло і «Гайдамаки» – всіх інших вперше.
Ірина: Авжеж, я чула Кустуріцу і «No Smoking Orchestra», «Gogol Bordello» та «Гайдамаки»… та мене дуже вразили ді-джеї, які грали в ніч на афтерпаті. Це було схоже на повне поринання у Балканську стихію пристрасті, яку може відтворити тільки музика. Щодо виконання наживо, гадаю, що Балкани у будь-якому виконанні будуть завжди втілювати в собі серце цієї щирої та теплої на емоції землі. Перефразую висловлювання відомого класика: «ХТО ВТОМИВСЯ ВІД БАЛКАН – ТОЙ ВТОМИВСЯ ВІД ЖИТТЯ!»

Чи були у вас проблеми з охороною?
Максим: Ні, не було, я майже весь час провів у фан-зоні, тому з ними пересікався тільки на вході.
Ірина: Мені так здається, що охорона була на одній хвилі з усіма присутніми на фестивалі. Більше того, фестиваль перетворився на єдину балканську територію, а там, як звісно, усі люди завжди посміхаються і дуже добрі, навіть охоронці!

Що вам найбільше запам’яталось?
Наталія: Емір, танцюючі глядачі на сцені… «Бубамару» чекала весь вечір і під кінець мене порадували. Можна до всього додати афтерпаті, вийшло потужно!
Юлія: Запам’ятався, звичайно ж, виступ гурту «Gogol Bordello», який просто вразив своїм драйвом та запалом. Сергій: Не хочу щось конкретно виділяти, обидва дні були крутими! Афтерпаті так собі, але хто хотів, той відірвався по-справжньому і там, принаймні, я натанцювався.
Максим: Напевно вся атмосфера, що панувала ті два дні, все було так по-дружньому.
Ірина: Те, що було розбито стереотип про сцену тільки для зірок і музикантів. Все ж набагато краще, коли прихильники можуть танцювати поруч зі своїми кумирами і підспівувати їм на бек-вокалі. Адже саме це і сталося на концерті. Це було круто! І, звичайно ж, запам’яталися хедлайнери!

Чи маєте якісь побажання до організаторів?
Наталія: Звісно! Не зупиняйтеся на цьому! Даєш Бреговіча!!! І взагалі, люди, слухайте балканську музику – найкраща терапія від поганого настрою. Дякую за позитив у кристалічному вигляді та за чудові вихідні!
Юлія: Побажання лише одне – розвиватися у тому ж напрямку.
Сергій: Ну якщо брати назву, то у нас якось аж забагато фестів, але радує те, що вони абсолютно різні, і кожен радує чимось своїм.
Максим: Хочеться, щоб протягом року відбувались якісь окремі концерти, вечірки у такому стилі, щоб це було не раз на рік.
Ірина: Робіть такі фестивалі частіше!

БАЛКАНФЕСТ

Більше фото: Балканфест-2009

Сергій Клепик,
Олександр Хаверчук

14.12.2009
 


Коментарі: 0

РЕКЛАМА

Молодість 2013Відпочинок у Карпатах