ДОМАшні хлопці Sigur Ros


От нарешті і з’явився вагомий інформаційний привід, щоб побалакати трохи про Sigur Ros. Зовсім недавно у продажу з’явилися одразу два (а по-суті навіть три) музичні подарунки від ісландської команди. Цього разу хлопці розжилися свіжим DVD із фільмом та новою подвійною платівкою «Hvarf-Heim» вдодачу. А тепер по-черзі. Спочатку трохи про гурт.


Sigur RosSigur Ros - ісландська банда, яка існує з 1994 року. З того часу склад групи трішки змінювався і на разі Sigur Ros виглядає як результат роботи:
Йонсі Бірґіссона (Jуnsi Birgisson – вокал, гітара, лірика)
Георга Хоульма (Georg Hуlm – бас)
Оррі Дірасона (Orri Dэrason – ударні, клавіші)
Кьяртана Свейнссона (Kjartan Sveinsson – клавіші, гітара, флейта).

До пост-року їх стиль відносять не тільки через відповідне звучання, а ще й через видовищну Йонсеву гру на гітарі смичком (чим вам не приклад «нестандартного використання традиційних рок-інструментів»). На цьому нетрадиційність вокаліста не закінчується (не кажучи вже про його сексуальні преференції) хочеться згадати про ще один фірмовий знак групи – більшість пісень виконуються неіснуючою мовою, себто сумішшю ісландських слів із вигаданою все тим же Йонсі - hopelandic (ісландською ця мова звучить як vonlenska, що походить від пісні «Von», де вочевидь вперше була застосованою). Такий лінгвістичний хід вже надійно закарбувався в історії, а hopelandic став явищем. Згадується вітчизняна Асія Ахат із «нікому-незрозумілим-хітом» «Мечты», але відверто кажучи не хочеться її асоціювати із Sigur Ros, навіть десь у найглибших глибинах підсвідомості. Але менше з тим...

Якщо коротко про дискографію, то перший альбом «Von» датований 1997 роком, він відверто віддає ембіентом і здається трохи важчим за наступні. Через рік світ побачив альбом реміксів «Von Brigрi». В 1999 році вийшов найвдаліший, як на мене, «Ágætis Byrjun» / An Alright Start, а після нього у 2002 хлопці заінтригували шанувальників, випустивши альбом без назви, який у медіа подають, як «( )». Окрім того, що альбом не має заголовку, вісім треків, що його складають відповідно втаємничені назвою «Untitled». Саме тут під четвертим номером можна знайти пісню, яка обожнювана шанувальниками фільму «Ванільне небо», фінальна сцена на даху мабуть не була б такою ефектною без неї . До речі, якщо вже говорити про відео – то варто згадати про нагороду, отриману за кліп «Untitled 1(a.k.a. Vaka)» на MTV Europe Music Awards у 2003 році. Ісландці змагалися тоді із не слабими роботами гуртів U.N.K.L.E. та The White Stripes. Але відео-ряд Sigur Ros справді відзначений не дарма, бо таки вражає своєю психоделічністю та страхітливою пронизливістю. Зацінити можна нижче.

І взагалі радила б подивитися сігур-россівські відеодоробки, що не кліп – то міні-шедевр. Останнім повноцінним альбомом на сьогодні є «Takk…» (2005). Деякі поціновувачі з гордістю тримають у себе скачане з INTERNETу раритетне ЕР із спільною роботою Sigur Ros і шотландської групи Mogwai, однак, вибачайте, то є звичайна фікція, запущена жартівниками до всесвітньої мережі. Sigur Ros ніколи не працювали із Mogwai, а ті кілька треків створені маловідомою корейською групою.

Далі прийнято говорити про дворічне затишшя ісландських віртуозів, але фактично увесь 2006 рік хлопці провели у всесвітньому турі та підготовці до нього. Тепер ми поступово дійшли до свіжака, про який я обіцяла розповісти на початку.


Sigur RosОтож, після концертного туру 2006 року, Sigur Ros вирішили хоч якось виділити свою батьківщину і підійшли до діла доволі серйозно. Вони об’їздили кожний куточок Ісландії. Варто згадати, що концерти були безкоштовними та неанонсованими. Уявляєте традиційно-похмурий, але тим самим зачаровуючий ісландський ландшафт, посеред якого влаштована невелика сцена, трохи далі видно гори, вкриті туманом, а біля сцени порозсідалися купки людей у в’язаних светриках із ненав’язливими орнаментами? Чи є сенс говорити про музику, яка лилася зі сцени... Приблизно так виглядали деякі концерти. Враження варті навіть того, щоб відправитись до холодних північних країв. А якщо не відправитись, - то хоча би подивитися фільм «Heima», який вийшов цієї осені і власне про цей тур розповідає. На DVD вміщені матеріали, фільмовані протягом всього ісландського туру, це унікальний запис, що включає пісні з усіх чотирьох платівок гурту, а також музичні твори, що не увійшли до альбомів. Окрім неймовірно якісного саунду, сігури не залишили глядача без магічних краєвидів їх домівки. Зокрема, «домівкою», або «батьківщиною» з ісландської і перекладається назва фільму – «Нeima».


Sigur RosУчасники гурту не раз вже казали, що дуже люблять землю, на якій народилися, а музика, яку вони створюють безпосередньо з цією землею пов’язана. Патріотизмові ісландських хлопчиків можна тільки позаздрити. Тепер далі. Як вже зазначалося, одночасно із фільмом вийшов новий альбом. Іпішно-сингловий гібрид «Hvarf-Heim» складається з двох дисків, які хоч і розділені, але успішно доповнюють один одного. Перший, що відповідно зветься «Hvarf» («те, що зникло») включає всього п’ять треків. Це майже втрачений матеріал, себто окремі пісні, що не відповідали концепції минулих альбомів. «Треки дуже різні, але хороші, не хотілося би, щоб такий матеріал просто зник», – коментують самі музиканти. Серед них також є кардинальнальні переробки відомих хітів «Von» та «Hafssуl». Ще шість композицій, а саме акустичні версії та виключно живе виконання найкращих пісень із минулих альбомів, складають другий диск під назвою «Heim»(«домівка»). На разі, це останні результати праці команди Sigur Ros. «Нeima» і «Hvarf-Heim» наче різдв’яні подарунки шанувальникам справді якісного музичного продукту. Хлопці своєрідно відзвітували про черговий етап своєї творчості, а нам залишається насолоджуватися тим «звітом», допоки не з’явиться новий (у традиційному розумінні) альбом.

Однак, якщо чесно, то про Sigur Ros немає ніякого сенсу писати, бо їхня музика - це Сум і Спокій, Меланхолія і Мелодійність, Краса і Казка... Це неперевершена містерія звуку, яка переносить до фантастичної землі, де ти неодмінно відчуєш себе ВДОМА.Крістіна Борхес03.12.2007
 


Коментарі: 0

РЕКЛАМА

Молодість 2013Відпочинок у Карпатах