Тиждень актуального мистецтва розпочався у Львові


Із 28 серпня по 6 вересня у Львові відбудеться найвагоміша подія в сучасному мистецькому житті України – «Тиждень актуального мистецтва». Вдруге у Львові пройде великий проект актуального мистецтва (contemporary art), покликаний пропагувати та розвивати сучасне мистецтво.

Минулорічне експериментальне проведення «Тижня» виправдало себе, здобувши резонанс в медіа та в колах миців і критиків. Цьогоріч «Тиждень актуального мистецтва» стане простором для творення, пошуку та генерування новітніх тенденцій у мистецтві і трансляції до українського глядача. Це спроба зібрати на одній території і в один час митців, які творять в просторі актуального мистецтва з різних країн і поколінь, із усіма прогнозованими та несподіваними наслідками.

У 2008 році темою проектів «Тижня» була «Потенція Порожнечі», цього року «Тиждень актуального мистецтва» проходитиме під темою «Б.Н.»:
Тема «Тижня актуального мистецтва-2009»:

Б.Н.

без назви

Так окреслюють свої проекти митці, котрі не можуть (чи навмисно не бажають) тлумачити зміст свого творіння, так само як і творіння загалом.

Б.Н.– розширення можливостей сприйняття contemporary-art, а не відмова від його осмислення.

Б.Н. – це відмова від ярликів, схем трактування, це уникання диктату в творенні і прочитанні, це спонукання глядача до пошуку власних алгоритмів розуміння.

Б.Н.- це складність та інтимність сприйняття, в якому не існує неправильного тлумачення.

Назва твору – яскрава етикетка, яка часто обмежує суть, а іноді зовсім закриває її собою. Це код, яким користується глядач для проникнення в твір. В контексті сучасного мистецтва це призводить до звуження множини можливих інтерпретацій.

Відмова від назви дає той простір, де уява звільнена для імпровізації, де твориться нове, нестандартне, неадекватне, несподіване, не...

Б.Н. перетворюється в уникнення відповідальності перед часом, який змінюватиме наші трактування самих себе і творів мистецтва із його плином.

Упродовж «Тижня» відбудеться понад 50 проектів від більше 40 митців з України, Польщі, Франції, Швейцарії, США, Австрії, Білорусії, Австралії, Сербії.

На проект спеціально запрошені відомі майстри актуального мистецтва Ервін Редл (США), Андрій Сагайдаковський та Ігор Янович.

Всесвітньовідомий австрійський митець Ервін Редл, який на запрошення «Дзиґи» на початку квітня приїздив до Львова з лекцією, вирішив сворити ексклюзивну світлову інсталяцію (!) на «Тижні актуального мистецтва». Інсталяція буде розміщена в самому історичному центрі Львова, на подвір’ї монастиря Бернардинів. Ервін Редл працює у діапазоні від музичних композицій до комп'ютерного мистецтва, світлових інсталяцій та рисунків. Редл представляв свої твори на найпрестижніших міжнародних заходах цифрового мистецтва, зокрема на найбільшому світовому форумі електронних мистецтв та культури «ARS Electronica», де він отримав гран-прі.

Авторитет українського сучасного мистецтва Андрій Сагайдаковський виставить проект живопису «Щасливе життя». «Ідея виставки проста до впертості – життя є щасливим. І жодної іронії з цього приводу. Щастя проглядає крізь діряві килими, беззубу посмішку немовляти, через розрізи синього неба у хмарах. Вільний та експресивний живопис є розкутим формально і через спосіб виконання – художник малює на старих килимах, пише кривим антиграфічним шрифтом, користується технікою аплікації і підписує свої роботи різними мовами»..

Ще один метр Ігор Янович запропонує виставку фотографій та живопису «Контекст». «Так сталося, що чуттєві й водночас стримані роботи Ігоря Яновича стали частиною урбаністичного пейзажу. Чи то довкілля надихнуло Яновича на створення картин, чи то картини художника надихнули довкілля стати саме таким, а не інакшим, – однозначної відповіді немає. Адже є лише інтерпретації і «Контекст»».

У день відкриття «Тижня актуального мистецтва» відбудеться презентація нового номера найстаршого мистецького часопису України «Кінець-Кінцем». Номер підготовлений Анатолієм Звіжинським та Ростиславом Котерліном спільно з МО «Дзиґа», присвячений темі «Голос художника». Номер вміщує більше тридцяти (!) ексклюзивних інтерв’ю із вагомими митцями, галеристами, кураторами України, Польщі та Росії.

Із передмови: «Чи має місце художник у цьому суспільстві, чи володіє голосом, почутим іншими, чи така розкіш, як мистецтво, комусь тут потрібна, чи його існування, всупереч усьому, має сенс, чи непокора і бунт ще належить до сфер сакрального і обов’язкового, чи вже й вони продаються в гарних упаковках... Ми не претендуємо на завершеність – розмова триває. Номер не вирішує жодних проблем. Намагаємося лише зафіксувати наявний стан речей у доступній формі. Поза тим, як і сто чи тисячу років тому, художник промовляє голосом одинокої людини. І тільки. Єдиною правдивою формою звіту перед собою залишається твір. Тільки те, що зроблено… »

Структура «Тижня» складається із трьох блоків:

* Авторські проекти (координатор Володимир Кауфман)

Цей блок поєднає найрізноманітніші вияви творчості знаних митців: перформанси, інсталяції, та інтерактивні проекти презентуватимуть визнані постаті актуального мистецтва:

Артем Волокітін, Ростислав Котерлін, Олекса Фурдіяк, Анатолій Бєлов, Сергій Савченко, представники формації «Кома» Сергій Петлюк та Олексій Хорошко, учасники групи «Тотем» Стас Волязловський, Сергій Дяченко, Олена та Макс Афанасьєви, директор запорізької арт-галереї «Ленин» Юрій Бараннік, Руслан Тремба, Патрік Бейлі-Коуел, Ярослав Першко, Олесь Дзиндра, Тамара Ґрідяєва та Анна Бернадська.

* Дні Мистецтва Перформанс у Львові (куратор Вальдек Татарчук)

Наповненням цього блоку стануть перформанси, які заполонять центр міста та проходитимуть в різний час доби, шокуючи чи заворожуючи публіку та випадкових свідків…

Започатковані 2006 року Польським Інститутом у Києві та його незмінним директором Єжи Онухом «Дні Мистецтва Перформанс», минулого року як експеримент відбувались у рамках «Тижня актуального мистецтва» у Львові. Як виявилось, у Львові перформанс почувається набагато краще.

У цьогорічних Днях Перформансу візьмуть участь майстри перформансу: Влодко Кауфман, Мирослав Яремак, Ярослав Яновський, Ростислав Котерлін, Володимир Топій, Олесь Дзиндра, Гамлет Зіньковський, Наталя Шоломій, Марта Босовська, Домінік Яловінський, Міхал Балдиґа, Адам Нанкервіс, Денис Романовський, Ніколай Драніч.

В рамках «Днів» Януш Балдига та Сибіл Омлін проводитумуть «Школу перформансу», по завершенню якої у відвідувачів буде нагода побачити найцікавіші перформанси учасників «Школи».

* МедіаДепо (координатор Богдан Шумилович)

Завданням «МедіаДепо» є пошук можливостей для взаємодії й розвитку мистецтва та цифрової медійної культури. Цей блок презентуватиме новинки найпрестижніших європейських фестивалів «нових медіа».У 2009 році МедіаДепо фокусуватиметься на відео-творах про утопію та про міські утопії.

Найстаріший європейський фестиваль короткометражних фільмів «Інтерфільм» представить програму, присвячену Берліну і зокрема падінню берлінської стіни. Найбільший голандський фестиваль медіа-мистецтва «Імпакт» покаже у Львові програму з шести фільмів. Найкращий фестиваль медійного мистецтва на Балканах «Відеомедея» представить своє бачення соціально-активного та медіа-мистецтва. Офіційна селекція одного з найбільших європейських фестивалів мистецтва та цифрової культури «Трансмедіале» продемонструє у Львові свої кращі твори. Петербурзька «МедіаАртЛабораторія» представить проект «Відеолог». Останні тенденції цифрової культури та медіа-мистецтва представить найавторитетніший світовий фестиваль електронної культури «Арс Електроніка», а найбільший польський фестиваль медіа-мистецтва «WRO» представлятиме тему «Expanded city». На завершення МедіаДепо пропонує зроблено спеціально для Львова підбірку творів Йонаса Мекаса та Джорджа Макунаса, які є топ-фігурами мистецького напрямку флюксус. Програма супроводжуватиметься експериментальними сетами у супроводі відео, межі 1980-1990х років, періоду кінця останньої утопії.

Проекти «Тижня актуального мистецтва» відбуватимуться в історичній частині Львова: галереї «Дзиґа», на площі перед монастирем Бернардинів, в Музеї Ідей, в Центрі міської історії Центрально-східної Європи, у Музеї етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України, в галереї мистецтв «Primus», під оборонними мурами монастиря Бернардинів, у парку біля Порохової Вежі та на інших територіях міста.

Основним простором «Тижня» стане «Фабрика Повидла», що розташована на «Рогатці» (вул. Б.Хмельницького, 124). Химерна споруда колишньої консервної фабрики, історія якої тягнеться від 16 століття, сама по собі провокує до креативу. Маловідомий архітектурний об’єкт Львова стає новою територією для реалізації проектів сучасного мистецтва.

Доповненям до «Тижня» стануть вечірні програми на «Фабриці Повидла», що поєднуватимуть музику, візії та тексти за участі: Юрія Яремчука, Юрія Іздрика, Марка Токара, Вацлава Зімпеля, формації «RESTart» (відеозвук), «Проекту Медіатеатр» (Юрій Синенький, Наталя Ільчук) та формації «Зелені сестри».

Сайт: dzyga.com


31.08.2009
 


Коментарі: 0

РЕКЛАМА

Молодість 2013Відпочинок у Карпатах