"Гоморра" отримала 5 нагород Європейської кіноакадемії


У Копенгагені вручено призи Європейської кіноакадемії / European Film Awards. Тріумфаторами свята стали творці італійського фільму "Гоморра": вони отримали п'ять нагород у головних номінаціях.

"Гоморру" знято за книгою молодого журналіста Роберто Савіано, який після її виходу мільйонним тиражем в Італії і продажу у 33 країни, живе під захистом поліції.

При цьому фільм багато у чому суперечить книзі, за якою його знято і яка ставила за мету конкретне викриття. На екрані ж - антропологічне дослідження, аналіз злочинності як модусу поведінки і способу життя.

Європейські академіки визнали "Гоморру" кращим фільмом, Маттео Гарроне - кращим режисером, крім того, нагородили картину за сценарій і операторську роботу, а актора Тоні Сервільо за кращі чоловічі ролі, зіграні у "Гоморрі" і у фільмі "Il divo" (в останньому він гротескно зіграв політика Джуліо Андреотті).

Цього року європейське кіно проявило високу свідомість: серед шести номінантів у категорії "Європейський фільм-2008" п'ять пов'язано із соціальними і політичними стресами. Незвично і те, що у шорт-лист номінантів увійшло одразу два італійські фільми молодих режисерів - "Гоморра" і "Il divo" Паоло Соррентіно, що дало підстави говорити про відродження політичного кіно Італії.

По суті повторилася ситуація останнього фестивалю Канн, де ті ж самі італійські картини посідали лідируючі позиції у конкурсі. Проте там, хоч обох їх і було нагороджено призами ("Гоморра", наприклад, отримала гран-прі), в останню мить їх відтіснив від Золотої пальмової гілки французький "Клас" Лорана Канте, який прорвався вперед.

"Клас" фігурував і в номінації на кращий європейський фільм, але залишився ні з чим. "Клас" приваблює людською теплотою і простим демократизмом, "Гоморра" ж холодна як жаба. Якщо політичне кіно Італії і насправді відроджується, воно зовсім інше, ніж те, що заповнювало екрани світу тридцять-сорок років тому. Раціональніше, песимістичне і без ілюзій.

Сьогоднішнє італійське кіно протесту позбавлено відкритих емоцій, його жанрові властивості ослаблені, його можна зіставити з античною трагедією або брехтовським театром, з інсталяцією для музею сучасного мистецтва.

У нових фільмах італійських режисерів немає жодного штампу італійського бойовика про мафію. Немає соціальної риторики і міфології "хрещеного батька" з обов'язковою історією їхнього сходження і падіння. Тут нікого не замуровують у бетон, не катують гарячою праскою, тут навіть рідко підвищують голос і ніколи не матюкаються. Якщо показано вбивство, то як рутинний, без жодного пафосу бізнес. При цьому авторам вдається піти глибше за класичні схеми, характерні для цього типу кіно, і торкнутися процесу базового руйнування моралі.

"Гоморра" простежує владу неаполітанської каморри на всіх рівнях, причому мафія перейменована зовсім не із страху перед наслідками, а виключно заради узагальнення. У цій картині паралельно розвиваються, практично жодного разу не перетинаючись, декілька історій з героями різних поколінь і різних сфер діяльності. Спільне тільки одне: всі вони виявляються підпорядковані інтересам злочинного співтовариства.

Інші володарі європейського "Оскара"

Успіх "Гоморри" залишив без нагород багато інших гучних фільмів іменитих авторів - "Безтурботну" Майка Лі, "Мовчання Лорні" братів Дарденн, а надзвичайно оригінальний ізраїльський "Вальс з Баширом" Арі Фолмана відзначений тільки за музику Макса Ріхтера.

Європейською актрисою-2008 визнано Крістін Скотт Томас ("Я так тебе кохала"), але лише тому, припускають ЗМІ, що в "Гоморрі" практично немає жіночих ролей.

Іншій акторці зі стажем, Джуді Денч, вручено спецприз за кар'єру. "Кус-кус і барабулька" француза туніського коріння Абделатіфа Кешиша отримав нагороду критиків Євроакадемії з помпезним формулюванням "Автору у найчистішому і прямішому сенсі цього слова. Нагорода не тільки покликана підтримати кінематографістів, які часто виявляються маргіналізовані через своє походження, але і прославити тих, хто натхненно вірний незалежному кіно, хто протистоїть машині війни і її впливу на індустрію образів".

Приз глядацьких симпатій отримав фільм Девіда Йєтса "Гарі Поттер і Орден Фенікса".

Кращим документальним фільмом названо стрічку Хелени Трестікової "Рене".

Європейська кіноакадемія вручила також почесні призи творцям "Догми" Ларсу фон Трієру, Серену Краг-Якобсену, Крістіану Льоврінгу і Томасу Вінтербергу.

У свою чергу, зазначимо, що на премію "Оскар" від Італії претендує саме "Гоморра". А критики двох британських видань Times і Sunday Times вже піднесли цей фільм на друге місце рейтингу кращих фільмів 2008 року.

Джерело: NEWSru.ua


08.12.2008
 


Коментарі: 0

РЕКЛАМА

Молодість 2013Відпочинок у Карпатах