У рамках Молодості представлять програму експериментального кіно Cinergy 

Цього року у рамках Cinergy – традиційної для «Молодості» програми експериментального кіно – доробок майстра аудіовізуальної поезії Кріса Маркера, колекція німецького відеоарту, а також «Графічні галюцинації», зібрані американським кінознавцем Гербом Шелленберґером. 
 
Позаконкурсна програма Cinergy, вже четвертий рік представляє роботи, що народжуються на перетині кіно та медіа-арту. Вміщені тут відео є перехідною ланкою між кіно та суміжними видами мистецтва й відображають етапи еволюції кіномови. Щороку в рамках Cinergy українські поціновувачі знайомляться з творами світових режисерів-експерименталістів.
 
Глядачі 43-ї «Молодості» побачать стрічки піонера авторського кіно, чи не найвпливовішого новатора кінематографа, французького кіноесеїста і майстра аудіовізуальної поезії Кріса Маркера. Його картини неможна назвати інтермедійними експериментами, але вони є візуальною кристалізацією ідей, закарбуванням  дискурсивної реальності у кадрі. Селекцію «Кріс Маркер. Think left! Вибраний документ» об’єднує тема лівих ідеологій шістдесятих років. Вона складається з двох показів: шість коротких документальних стрічок та «Колір повітря - червоний» - розгорнуте на три години полотно про лідерів революційних утопій. Майже 20 років тому Маркер особисто представляв свою першу повну ретроспективу на МКФ «Молодість». Нинішній показ орієнтований на нового, молодого й радикального глядача, який можливо й не усвідомлюючи того, протистоїть глобальному корпоративному поневоленню чи свавіллю українських олігархів. Кріс Маркер покаже молодим, як це робилось у 1960-х. Перший показ програми представить Жан-Філліп Тессе, журналіст авторитетного французького видання Cahiers du Cinéma.
 
У рамках фестивалю відбудеться показ німецького відеоарту та експериментального кіно. Химерні інтимні твори, засновані на психіатричних діагнозах, розладах зору, снах. Добірка із 8 фільмів, що ставлять під сумнів глядацькі звички й намагаються їх зламати, є результатом експерименту Німецької Асоціації короткометражного кіно. Окремим стрічкам із цього набору вдалося прорватись до мистецьких галерей, але там, на думку багатьох критиків, вони зблідли серед "білих стін" – адже такі фільми потребують великого екрану. Гостем фестивалю стане режисер фільму «Спогади збагачено» Яра Шпетт.
 
Показ короткометражок із добірки «Графічні галюцинації» стане справжнім перформансом у стилі ретро. Куратор добірки – історик кіномистецтва й кіномеханік із Філадельфії (США) Ґерб Шеленбергер. У рамках показу він особисто представить архівні 16-міліметрові плівки і прокрутить їх на старовинному проекторі. Шеленбергер запропонує глядачам екскурс в історію аналогової анімації: 24 відео, серед яких є стрічки 1930-х і навіть 20-х років, демонструють різноманіття виражальних засобів, які сьогодні зведені нанівець цифровими технологіями. «Графічні галюцинації» створені за допомогою малювання на плівці, колажування, пікселізації, ротоскопії, розпису на склі, прямої, лялькової та пластилінової анімації - їх об’єднує ностальгія за рукотворним кіно. Добірка розбита на 2 тематичних блоки: «Анімована абстракція» фокусується на створенні візуальних абстракцій і безпредметних форм, а блок «Нетрадиційні розповіді» містить фільми, які вписуються у мультиплікаційну традицію, але незвичні за своїми сюжетами. У рідному місті Шеленбергер є ініціатором публічних показів аванґардних та експериментальних фільмів, а також працює з International House Philadelphia – єдиним у Філадельфії закладом, де показують архівні кінофільми. Крім того, куратор започаткував дослідження сучасного кінематографа у Філадельфійському мавзолеї сучасного мистецтва та Інституті сучасного мистецтва Пенсильванського університету. На «Молодості» Шеленбергер особисто представить «Графічні галюцинації», а також проведе практичний воркшоп зі створення анімаційного фільму без камери - у межах сателітного освітнього проекту «Молодості» Molodist Talent Wokshop.
 
Потужною складовою програми Cinergy стане фільм «3х3D», де природу 3D-кінематографа досліджують три культових режисери – Пітер Ґріневей, Жан-Люк Ґодар та Едґар Пера. Ця робота, складена із трьох короткометражних фільмів, закривала «Тиждень критиків» на Каннському МКФ 2013 року. У фільмі «Три лиха» Жан-Люк Ґодар розмірковує про пам’ять і природу кіно, використовуючи різні текстури й ритми. У стрічці «Вчасно» Пітер Ґріневей досліджує історію давнього португальського міста Ґімарайнша, його героїв і пам’яток. Він створює багатовимірний, наскрізь символічний світ із текстурами й простором, характерними для вибагливої естетики 3D. Едґар Пера робить ставку на дотепність і театральність – енергійний і чимось схожий на Лінча, він простежує еволюцію глядача. «3х3D» - це спроба осмислити технологію, монополізовану розважальним кіно, як кінематографічний інструмент і застосувати його для реалізації естетичних та інтелектуальних задач.
 
Покази Cinergy відбудуться кінотеатрі «Київ».
 
У четвер з 16:00 – 18:00 в рамках програми Molodist Cinergy: практичний воркшоп зі створення анімаційного фільму без камери. Ґерб Шеленбергер, США. Мова майстер-класу: англійська. Локація: «Майстер Клас» (вул. Лаврська, 16а).
 
Ґерб Шеленбергер – куратор програми «Синергія: Графічні галюцинації». Співзасновник Black Circle Cinema – місячника показів аванґардного й експериментального кіно у форматі 16 мм в галереї Vox Populi. Також працює із International House Philadelphia – єдиним закладом Філадельфії, де відбуваються покази архівних кінофільмів. Був куратором багатьох програм і циклів заходів, зокрема ретроспектив Йонаса Мекаса (за участі самого режисера), Сергія Параджанова й Тейлора Міда, а також програм, присвячених жінкам у кінематографі й анімаційним фільмам. На багатьох показах Шелленберґер використовує плівку 16 мм та 35 мм; започаткував дослідження сучасного кінематографа у Філадельфійському мавзолеї сучасного мистецтва, Інституті сучасного мистецтва Пенсильванського університету та Майстерні і музею тканин, де він виконував роль кіномеханіка для мультипроекційної інсталяції STILLNESS Тасіти Дін. Здобув диплом бакалавра історії мистецтва Темпльського університету.

19.10.2013
 


Коментарі: 0

РЕКЛАМА

Молодість 2013Відпочинок у Карпатах