Нобелівську премію з літератури 2009 року отримала Герта Мюллер


Мюллер отримала нагороду за те, що у своїх творах «змальовує панораму знедоленості, використовуючи зосередженість поезiї та відвертість прози».

Герта Мюллер

Нобелівську премію з літератури 2009 року отримала німецька письменниця і поетка Герта Мюллер (Herta Müller; р. 1953), уродженка Румунії. Лауреата вчора о 14:00 за київським часом оголосив Нобелівський комітет.

Згідно з офіційною формулюванні, Мюллер отримала нагороду за те, що у своїх творах «змальовує панораму знедоленості, використовуючи зосередженість поезiї та відвертість прози».

Герта Мюллер

Мюллер народилася в сім'ї швабських фермерів, які жили в Румунії. Вона закінчила Тімішоарский університет і в 70-і працювала перекладачем, проте втратила роботу через конфлікт із румунськими органами держбезпеки.

Мюллер дебютувала в 1982 році зі збіркою німецькомовних оповідань Niederungen, яка вийшла у цензурованому виданні. У 1987 році вона разом зі своїм чоловіком-німцем переїхала до Німеччини і зараз живе в Берліні.

Герта Мюллер - автор 20 книг, серед яких є романи, поетичні збірки та зібрання есе. Її остання на даний момент книга, «Die blassen Herren mit den Mokkatassen» ( «Бліді панове з чашками мокко») вийшла в 2005 році.

До нобелівки Мюллер вже стала лауреатом безлічі літературних нагород, серед яких були премія IMPAC, премія Франца Кафки, премія Клейста (Kleist-Preis) а також ряд німецьких літературних премій, в тому числі нагороди міст Бремена, Дармштадта, Інгольштадта і Берліна.

Фаворитом Нобеля цього року вважався ізраїльтянин Амос Оз (Amos Oz), на якого приймали ставки з розрахунку 4 / 1. У лідерах були також алжирка Ассія Джебар (Assia Djebar), іспанець Хуан Гойтісоло (Juan Goytisolo) і американці Джойс Керол Оутс (Joyce Carol Oates) і Філіп Рот (Philip Roth).

У числі кандидатів цього року називали також Харукі Муракамі, Боба Ділана, Салмана Рушді. Робилися спроби висунути на премію навіть покійного Майкла Джексона. Втім, дізнатися, чиї кандидатури ще входили у шорт-лист, неможливо - імена номінантів тримаються у таємниці.

У минулому році Нобелівку з літератури отримав французький письменник Жан-Марі Гюстав Леклезіо (Jean-Marie Gustave le Clézio). Розподіл премій в останні роки навіть викликало скандал - секретар Шведської академії, який вручає Нобеля, був змушений піти зі свого поста після того, як заявив, що американські літератори гірші за європейських.

Джерело: OPENSPACE.RU
фото: Alle Beiträge


10.08.2009
 


Коментарі: 0

РЕКЛАМА

Молодість 2013Відпочинок у Карпатах