Помер фотограф Ірвінг Пенн


Відомий американський фотограф-портретист Ірвінг Пенн (Irving Penn) помер у середу на 93 році життя. Про смерть фотографа повідомив його колега і асистент Роджер Крюгер.

Пенн народився 16 червня 1917 року в місті Плейнфілд (штат Нью-Джерсі). Він досить рано захопився образотворчим мистецтвом і, отіимавши атестат про середню освіту, вступив до Школи мистецтв при Музеї Філадельфії на курс рекламного дизайну, де його вчителем був відомий дизайнер Олексій Бродович. Вже в 1937 році студентські малюнки Пенна почали з'являтися на сторінках журналу Harper's Bazaar.

На початку 40-х років минулого сторіччя Пенн влаштувався асистентом до легендарної фігури в світі глянцевих журналів Олександра Лібермана, який у той час виконував обов'язки художнього редактора журналу Vogue. У 1944 році Пенн поповнив ряди американської армії, після чого в 1946 році знов повернувся в Vogue.

Саме портретна зйомка зробила Пенна відомим. Його фотопортрет Пабло Пікассо 1957 року увійшов до скарбниці світового фотомистецтва.

Ірвінг Пенн

Для фотографій Пенна характерний використання різноманітних, винайдених ним самим, прийомів, колекцію яких він постійно поповнював. Наприклад, поміщав свою модель в кут, що імітує, по думки фотографа, замкнутий простір. Деякі моделі відчували себе спокійно, іншим представлялося ніби вони в капкані або тюремній камері.

Ірвінг Пенн
Марсель Дюшан, 1948Пенн був одним з перших, хто став фотографувати модель на однорідному білому або сірому фоні. Іноді він використовував якийсь пристрій, скажімо, всаджував модель на мотоцикл. Придбавши в магазині на Третій Авеню старовинний килим, він використовував його протягом кількох місяців, на його тлі фотографувалися Джон Д'юї і Альфред Хічкок, — різні частини килима відрізнялися по тону і узору і фотограф міг підбирати для кожної моделі свій певний шматочок тла.

У різний час "моделями" фотографа були артисти Ноель Ковард і Спенсер Трейсі, художники Марсель Дюшан і Джорджія О'Кіф, герцогиня Віндзор, філософ Джон Дьюї, режисер Альфред Хічкок. У 1958 році журнал "Popular Photography" назвав Пенна одним із десяти найвизначніших фотографів світу. Його роботи виставлялися в нью-йоркському "Метрополітені", каліфорнійському "Гетті", вашингтонському музейному комплексі "Сміфсоніан" і музеї сучасного мистецтва на Манхеттені.

Саме Пенну належить відома фраза: "Зйомка тістечка теж може бути мистецтвом". Пенн працює самозабутньо, захоплюючи за собою своїх моделей. «Я пам'ятаю відчуття, що віддаю більш ніж маю, що у цей момент я був більш ніж я є насправді, розповідав не свою історію, а щось більше», — описував свої відчуття один з фотографованих. Фотограф випустив щонайменше шість книг.

Майстер фотографії Пенн володів неперевершеним естетичним смаком: його роботи, пронизані особливою чуттєвістю, завжди відрізнялися оригінальністю композиції.

by Irving Penn

by Irving Penn

by Irving Penn

by Irving Penn

by Irving Penn

by Irving Penn

by Irving Penn

by Irving Penn
10.08.2009
 


Коментарі: 0

РЕКЛАМА

Молодість 2013Відпочинок у Карпатах