Премію Тернера отримав Марк Леккі


Премія Тернера 2008
[+]
Mark Leckey. фото: timesonline.co.ukПрестижну британську Премію Тернера і 25 тисяч фунтів стерлінгів цього року отримав 44-річний Марк Леккі / Mark Leckey. Про це оголошено на урочистій церемонії, яка пройшла 1 грудня у знаменитій лондонській галереї Tate.

Леккі - один з чотирьох художників (єдиний чоловік), які увійшли до фінального списку молодих майстрів, що претендували на одну з найзнаменитіших премій у світовому сучасному мистецтві. "Головною темою моєї творчості є самопізнання людини XXI століття, яке знаходиться у неймовірно інтенсивному інформаційному полі", - заявив він, приймаючи нагороду.


Премія Тернера 2008

Тим часом деякі британські критики уже виступили з протестом з приводу підсумків конкурсу. На їхню думку, роботи Леккі не можуть вважатися витворами мистецтва і є багато у чому запозиченням у інших майстрів.

На конкурс він представив роботи, які об'єднують найрізноманітніші жанри сучасного мистецтва - інсталяції, відеоряди, елементи скульптури і живопису. Він представив публіці своєрідні оптичні ігри. Наприклад, отримавши знаменитий твір Джеффа Кунса - кролика з нержавіючої сталі - художник перетворив його на оптичний пристрій: він заворожено досліджує інтер'єри власної квартири, що відбилися на виблискуючих поверхнях арт-іграшки.

На виставці в Tate Britain Леккі представлений не тільки власне відеоартом, але й записами своїх лекцій, у яких художник пояснює, наприклад, еволюцію образу кішки, - від єгипетських мумій до мультиплікаційного кота Фелікса, фігурка якого використовувалася для першого тесту телевізійної трансляції, й далі до створеного за допомогою комп'ютерної анімації кота Гарфілда.

За британську нагороду, окрім Леккі боролись ще троє фіналісток : Кеті Уілкес / Cathy Wilkes, Гошка Мацуга / Goshka Macuga та Руна Іслам / Runa Islam.

Премія Тернера 2008
[+]
Give You All My Money by Cathy Wilkes. фото: timesonline.co.uk

Виставка в Tate Britain, що передувала нагородженню виглядала наочною ілюстрацією того, що до кінця першого десятиліття нинішнього століття всі рухи в мистецтві завмерли й серед художників панує повна роз'єднаність. Хоча при цьому художні практики жодного з номінантів не можна було назвати самостійними. Навпаки, кожен з них явно орієнтується на ті або інші явища й авторів минулого.

Так, інсталяції художниці польського походження Гошки Мацуги, мінімалістські конструкції з багатьох шарів скла не можуть не нагадати класичні твори концептуалізму Дена Грахама. А інсталяція уродженки Белфаста Кеті Уілкес "Я віддам всі свої гроші" критикує суспільство за споживання й сексистські уявлення про призначення жінки засобами, добре відомими ще з 1960-х років, якщо не раніше. Дві справжні каси з супермаркету, обставлені безліччю різноманітних дрібних пожитків і обжиті двома жіночими манекенами, сягають не тільки до поп-арту й нового реалізму, але й до сюрреалізму: на голову одного з манекенів насунута пташина клітка, точнісінько, як у класичному творі Андре Массона.


Премія Тернера 2008
[+]
Премія Тернера 2008
[+]
Cathy Wilkes. фото: timesonline.co.ukПремія Тернера 2008
[+]
Goshka Macuga. фото: timesonline.co.ukПремія Тернера 2008

[+]
The video ’Be The First To See What You See As You See It’ by Runa Islam. фото: timesonline.co.ukПремія Тернера 2008

[+]
Deutsches Volk-Deutsche Arbeit 2008 by Goshka Macuga. фото: timesonline.co.ukУ 2007 році Тернерівську премію отримав Марк Воллінгер, автор інсталяції Sleeper, присвяченої політичному активістові та борцеві за свободу Брайану Хоу.


02.12.2008
 


Коментарі: 0

РЕКЛАМА

Молодість 2013Відпочинок у Карпатах